ISW: Русия поддържа своите максималистични цели в Украйна, провалът на операциите досега не е постоянно състояние
Украински официални лица продължават да предупреждават, че Русия поддържа своите максималистични цели в Украйна, въпреки неотдавнашните коментари, направени от западни служители, че вече е победена.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви на 22 декември, че руският президент Владимир Путин изгуби Украйна като цяло и вече не може да постигне своите военни цели, което е голямо стратегическо поражение. Столтенберг обаче в същото време разколеба очакванията на Запада за бърз край на войната. Коментарите на Столтенберг отразяват тези на американския държавен секретар Антъни Блинкън от 20 декември, когато заяви, че Русия не е успяла да постигне основната си цел да изтрие Украйна. Това пише Институтът за изследване на войната (ISW) за състоянието на фронта в Украйна, цитиран от news.bg.
Заместник-началникът на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГУР) генерал-майор Вадим Скибицки обаче също заяви на 22 декември, че дори ако Русия не успее да постигне своите оперативно-стратегически цели през 2023 г., Путин просто ще премести изпълнението на целите на Русия за следващата година, което предполага, че е преждевременно да се говори за пълен провал на Русия във войната досега.
Изявлението на Скибицки е в съответствие с оценката на ISW, че Русия продължава да преследва максималистичните цели и че настоящият провал на руските операции в Украйна досега не е постоянно състояние.
Руски източник се възползва от коментара на Блинкън и подобни изявления, направени от западни служители, за да настоява, че тези коментари имат за цел да оправдаят намаляването на западната подкрепа за Украйна. Руските източници вероятно ще продължат да повтарят тези твърдения.
Украйна много вероятно ще получи първата партида F-16 преди края на 2023 г. Нидерландският министър-председател Марк Рюте потвърди на 22 декември по време на телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски, че правителството ще подготви първоначални 18 изтребителя F-16 за доставка до Украйна. Въпреки че Рюте не потвърди графика за доставка на F-16, скорошен стратегически документ на Министерството на отбраната на Естония посочва, че Дания, Норвегия и Белгия вече са се ангажирали да дарят F-16 на Украйна "преди края на 2023 г. ."
Съобщава се, че руските въздушно-космически сили са загубили три щурмови самолета Су-34 в Южна Украйна между 21-22 декември. Украинските военновъздушни сили съобщиха, че украинските сили са свалили три самолета Су-24 на 22 декември в южна посока, а руски блогъри твърдят, че украинската противовъздушна отбрана е свалила руския самолет в посока Херсон близо до Кринки. Руските блогъри реагираха на изолирания инцидент с голяма загриженост относно способностите на украинската противовъздушна отбрана в Южна Украйна. По-рано ВКС загуби два хеликоптера Ми-8, бомбардировач Су-34 и изтребител Су-35 по време на инцидент в Брянска област на 13 май 2023 г., които руските сили по подобен начин се възползваха, за да изразят безпокойство относно способностите на украинската противовъздушна отбрана.
Wall Street Journal (WSJ) посочи близкия съюзник на руския президент Владимир Путин и секретар на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев като човек, отговорен за убийството на финансиста на групата "Вагнер" Евгений Пригожин. WSJ цитира представители на западното разузнаване и бивши източници от руското разузнаване, според които Патрушев, с разрешението на Путин, е дал заповед да се унищожи Пригожин в началото на август 2023 г., с поставен експлозив в крилото на самолета му. ISW писа на 23 август, че руските сили може да са свалили самолета, но доказателствата бяха косвени и ISW няма причина да се съмнява, че източниците на доклада на WSJ са по-надеждни. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче обвини WSJ, че представя конспиративна теория.
Патрушев и други служители на Кремъл са предупредили Путин да не използва частни военни компании, но той все пак е ангажирал "Вагнер" малко след като руските редовни сили не са успели да изпълнят планапрез февруари 2022 г. Патрушев е започнал да предупреждава за намеренията на Пригожин през лятото на 2022 г., но Путин е пренебрегнал тези опасения, тъй като групата е постигнала успехи на бойното поле. ISW по-рано оцени на 12 март 2023 г., че Путин е позволил на Пригожин да разшири групата "Вагнер" през пролетта и лятото на 2022 г., за да избегне нареждането на непопулярна мобилизация, след като руските редовни сили не успяха да превземат Киев и достигнаха кулминация в западната Луганска област.
Пригожин стана по-смел през лятото и началото на есента на 2022 г. и започна открито да критикува руското Министерство на отбраната (МО) и Генералния щаб с надеждата да има командири и служители в Кремъл. ISW по-рано забеляза, че Путин насърчава конкуренцията между различни фракции в Кремъл и вероятно е позволил на Пригожин да атакува руското МО за баланс в Кремъл. Източници от Кремъл по подобен начин заявиха пред WSJ, че Путин поддържа дългогодишната си практика да позволява враждата между Пригожин и руското МО да продължи въпреки опасенията на Патрушев.
Бивш офицер от руското разузнаване съобщи, че отношенията на Путин- Пригожин са се променили, след като финансистът се скарал за недостига на доставки през октомври 2022 г. ISW съобщи в края на октомври за дискусията Путин-Пригожин на реалностите на бойното поле и наблюдава Путин да отправя косво предупреждение към Пригожин на 5 октомври 2022 г., в странен намек за бунта на Пугачов, който предизвика авторитета на Екатерина Велика в средата на 1770-те.
Руските сили извършиха серия от удари с дронове срещу Украйна в нощта на 21 срещу 22 декември. Украинският генерален щаб съобщи, че украинската противовъздушна отбрана е унищожила 24 от 28 изстреляни от Русия безпилотни самолета Шахед-131/136. Южното оперативно командване на Украйна съобщи, че руски дронове са ударили пристанищна инфраструктура в Николаевска област и са насочени към пристанищна инфраструктура в Одеска област.
Градската администрация на Киев заяви, че руските сили са извършили трета серия от удари с дронове срещу град Киев през последните шест дни в нощта на 21 срещу 22 декември, като са поразили многоетажна жилищна сграда. Руски източници твърдят, че руски дронове са нанасяли удари и по цели в Днепропетровска и Одеска области.
Кремъл продължава да се представя за неутрален арбитър във войната Израел-Хамас въпреки засилващата се напоследък антиизраелска реторика. Руският президент Владимир Путин проведе телефонен разговор с президента на Палестинската автономия Махмуд Абас на 22 декември, за да обсъди въпроси, свързани с "безпрецедентната" ескалация на палестинско-израелския конфликт, предимно в Ивицата Газа.
Путин е информирал Абас за руските усилия за доставяне на хуманитарна помощ, включително лекарства и медицинско оборудване, в Газа. Съобщава се, че Путин и Абас са призовали за прекратяване на боевете и възобновяване на политическото споразумение между Израел и Палестина.
Руски официални лица предложиха на 22 декември Съветът за сигурност на ООН (СС на ООН) да измени резолюция за хуманитарна помощ, за да призове за "спешно и устойчиво прекратяване на военните действия".
Президентът на САЩ Джо Байдън подписа изпълнителна заповед на 22 декември, с която предоставя на Министерството на финансите на САЩ правомощието да налага санкции на банки и други финансови институции, които улесняват избягването на руски санкции. Изпълнителната заповед позволява на Министерството на финансите на САЩ да забрани на финансовите институции, улесняващи избягването на руски санкции, да откриват сметки в САЩ и да блокира цялата настояща и бъдеща собственост и интереси на финансова институция в САЩ.
Заповедта постановява, че всяка банка или финансова институция може да бъде засегната от тези мерки, ако извършва или улеснява транзакции от името на физическо или юридическо лице, което Министерството на финансите е санкционирало за участието им в руската отбранителна индустриална база.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви на 22 декември, че "никой не трябва да се съмнява в решимостта на САЩ и техните партньори, когато се претеглят реалните рискове", свързани с подкрепата за избягване на руските санкции.
Указът налага санкции и върху вноса на руски непромишлени диаманти, алкохолни напитки и морски дарове.
Руските официални лица продължават да омаловажават влошаващите се руско-арменски отношения, вероятно като част от съгласувана кампания за подобряване на двустранните отношения и на фона опасенията относно отслабващото влияние на Русия в Южен Кавказ. Руският посланик в Армения Сергей Копиркин заяви по време на интервю за ТАСС от Кремъл на 22 декември, че Русия и Армения остават "партньори и стратегически съюзници", обединени от общи интереси и история, въпреки "известни различия" в техните двустранни и многостранни програми. Служител на украинското разузнаване съобщи, че руските сили засилват усилията за генериране на сили, за да компенсират скоростта на руските загуби в Украйна, за да поддържат продължаващите настъпателни операции по фронта. Заместник-началникът на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГУР) генерал-майор Вадим Скибицки заяви на 21 декември, че руските сили набират 1000 до 1200 нови служители всеки ден, за да попълнят загубите в Украйна и изпращат повечето от тези новобранци веднага на фронта.
Украински официални лица по-рано съобщиха през лятото и пролетта на 2023 г., че Русия е набирала приблизително 20 000 служители чрез усилия за криптомобилизация на месец.
Цифрата на Скибицки предполага, че Русия в момента генерира приблизително 30 000 - 37 200 нови служители на месец. Този брой се приближава до твърденията на руски официални лица, че Русия в момента наема приблизително 40 000 нови служители на месец. Скибицки заяви, че руските сили се опитват да поддържат нива на човешка сила за своите експедиционни сили в Украйна на ниво от най-малко 92 до 95 процента от числеността на сегашните разположени сили за своите текущи настъпателни операции. Руски официални лица повториха неясни заплахи и оплаквания срещу западните институции на 22 декември в опит да обезсърчат възприеманите "антируски" политики от страна на тези институции. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че приемането на Украйна в Европейския съюз (ЕС) ще подкопава съюза и доведе до неговия колапс. Това заяви той в отговор на съобщението на предеседателя Шарл Мишел на 14 декември, че ЕС е започнал преговори за присъединяването на Украйна и Молдова.
Песков също така заяви, че незаконното изземване на замразени руски активи ще доведе до неуточнени последици и ответни руски действия. Коментарът вероятно е отговор на скорошните западни доклади, че Г-7 може да обмисли използването на замразени руски активи за финансиране на помощта за Украйна.
Руският заместник външен министър Сергей Рябков допълнително заяви в интервю на 22 декември, че НАТО е "агресивен блок", целящ да отслаби Русия и да елиминира ролята ѝ като независима световна сила, в съответствие с честите коментари на руски официални лица, опитващи се да подкопаят съюза на НАТО.
Руският външен министър Сергей Лавров се опита да оправдае продължаващата роля на Русия в Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) на 22 декември, като заяви, че няма доказателства, че Русия унищожава украинското културно наследство. Назначеният от Кремъл комисар по правата на децата Мария Лвова-Белова наскоро също отрече руските военни престъпления и политиките на геноцид, насочени към заличаване на украинската културна и историческа идентичност, няколко дни преди руският президент Владимир Путин да подпише указ, допълнително формализиращ възможностите за депортиране на украински деца в Русия.
ISW продължава да оценява, че принудителното депортиране и осиновяване на украински деца вероятно представлява нарушение на Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.
Руски източници продължиха умишлено да представят погрешно законните украински изявления за мобилизация на 21 и 22 декември в опит да засилят украинското социално напрежение. Руски източници се фокусираха върху погрешно съобщените коментари на украинския министър на отбраната Рустем Умеров и предложения закон в украинската Върховна Рада относно мобилизацията на украински мъже, живеещи в чужбина. Руското опозиционно издание Радио Свобода съобщи на 22 декември, че членът на комисията по национална сигурност, отбрана и разузнаване на украинската Върховна Рада Вадим Ивченко е пояснил, че разглежданото законодателство ще изисква украинските мъже на наборна възраст, живеещи в чужбина, да предоставят документ за самоличност за военното си досие.
Прочети цялата публикация