Cross.bg | 26.12.2023 13:45:00 | 79

Стартира 78-ата ветроходната регата Сидни - Хобърт

Сочените за фаворити яхти Andoo Comanche и LawConnect имаха сериозни проблеми още на излизане от залива на старта на 78-ото издание на ветроходната регата Сидни - Хобърт. Това позволи на яхтите от клас супер-макси да излязат начело и да поведат рейда от 113 лодки във водите на Южния Пасифик. Яхтата Andoo Comanche, която спечели няколко отличия за преминаване на линейни трасета миналата година, едва не се сблъска със Scallywag скоро след като старта беше даден. Състезанието с дължина от 628 морски мили (около 1163 км) до главното южно пристанище на Тасмания се счита за едно от най-трудните яхтени състезания в света. Екипажът на LawConnec имаше проблеми с разпъването на платно, докато наближаваше пристанището на Сидни, но премина достатъчно безопасно към групата на водещите в класирането плавателни съдове. Но въпреки началните проблеми, въпросните две яхти заедно със Scallywag бяха далеч от останалата част от флота, след като смело - но и уверено заради капацитета на водоизместимост, започнаха да търсят вятър на изток от брега. Изтощителното и понякога опасно състезание започна под слънчево небе, но тази седмица в крайбрежните води край източния бряг на Австралия имаше много бури. А метеоролозите дори прогнозираха още по-силни ветрове и подводни течения