Fakti.bg | 21.01.2024 08:34:40 | 110

100 години след смъртта си Ленин е напълно ненужен на съвременна Русия ВИДЕО

Коментар на Асошиейтед прес

Малко след смъртта на основателя на Съветския съюз, един популярен поет успокои и развълнува скърбящата страна със следните думи: “Ленин е живял, Ленин живее, Ленин ще живее.”

Век по-късно някогашният вездесъщ образ на Владимир Ленин е до голяма степен архаизъм в съвременна Русия, въпреки онези известни редове на писателя-революционер Владимир Маяковски.

Мавзолеят на Червения площад, където неговият балсамиран труп лежи в отворен саркофаг, вече не е задължително поклонение, а място на зловещ кич, отворено само 15 часа седмично. Привлича много по-малко посетители от Московския зоопарк.

Лицето с козя брада, което някога бе "неизбежно", все още се взира от паметници, но много от тях вече са станали мишени на шегаджии и вандали. Този на финландската гара в Санкт Петербург, отбелязващ завръщането му от изгнание, беше ударен от бомба, която остави огромна дупка в задната му част. Много улици и местности, носещи неговото име, са прекръстени.

Идеологията, която Ленин защитаваше и разпространяваше върху огромна територия, е нещо като периферно шоу в съвременна Русия. Комунистическата партия, въпреки че е най-голямата опозиционна група в парламента, държи само 16% от местата, детронирана от "Единна Русия" на Путин.

Ленин “се оказа напълно излишен и ненужен в съвременна Русия”, заяви историкът Константин Морозов от Руската академия на науките пред Асошейтед прес.

Лидерът на комунистическата партия Генадий Зюганов говори така, сякаш Ленин все още е начело на държавата: “100 години от деня, в който е спряло неговото голямо и добро сърце, започва вторият век от безсмъртието на Ленин” каза той.

Самият Путин изглежда склонен да държи Ленин на една ръка разстояние, дори да насочи няколко стрелички към него.

В реч три дни преди нахлуването в Украйна през 2022 г. Путин отхвърли нейния суверенен статут като нелегитимен остатък от епохата на Ленин, когато тя беше отделна република в рамките на Съветския съюз.

“В резултат на болшевишката политика възниква Съветска Украйна, която и днес с основание може да се нарече "Украйна на Владимир Илич Ленин" Той е неин автор и архитект,” каза Путин.

В реч година по-рано Путин каза, че предоставянето на Украйна и други републики на номиналното право да се отделят е поставило „най-опасната бомба със закъснител“.

Каквито и да са възраженията срещу тези политики, Путин също е наясно с емоционалната власт, която Ленин запазва за много руснаци, и той не подкрепя инициативи, които възникват периодично за премахване на тялото от мавзолея.

“Вярвам, че трябва да се остави така, поне докато ги има, а има доста хора, които свързват живота си, съдбата си, както и определени постижения... на съветската епоха с това”, каза той през 2019 г.

Проучване на общественото мнение от 2022 г. на държавната социологическа агенция VTsIOM установи, че 29% от руснаците вярват, че влиянието на Ленин ще избледнее толкова много, че след 50 години той ще бъде помнен само от историците.

Връзката на Ленин върху сърцето на Русия все още е толкова силна, че преди три години Съюзът на руските архитекти се поддаде на общественото недоволство и отмени конкурс за набиране на предложения за това как да се преобразува мавзолеят на Червения площад.

Ленин умира на 21 януари 1924 г. на 53 години, силно отслабен от три удара. Вдовицата му Надежда Крупская иска той да бъде погребан в конвенционален гроб.

Близките сътрудници на Ленин се страхували от смъртта му в продължение на месеци. Художникът Юрий Аненков, повикан да нарисува негов портрет в дачата, където се възстановявал, казва, че имал „безпомощната, изкривена, инфантилна усмивка на човек, върнал се в детството“.

На фона на тези опасения, Йосиф Сталин казва на заседание на Политбюро за предложение от “някои другари”, да се запази тялото на Ленин в продължение на векове. Идеята възмущава Леон /Лев/ Троцки, най-близкият подчинен на Ленин, който я оприличава на светите мощи, изложени от Руската православна църква - твърд противник на болшевиките - които нямат “нищо общо с науката марксизъм”

Но Сталин, някога ученик в богословско училище, разбира стойността на светския аналог.

Времето може би е наклонило везните. Съобщава се, че температурите са били толкова ниски -до минус 30 C, когато тялото на Ленин е било изложено в Москва, спирайки разлагането и вдъхновявайки властите да построят набързо малък дървен мавзолей на Червения площад и да положат допълнителни усилия за запазване на тялото .

По-късната версия с по-модернистична представа за древни стъпаловидни пирамиди, облицовани с мрачен наситен червен камък, е открита през 1930 г. По това време Троцки е бил принуден да замине в изгнание и Сталин упражнява пълен контрол, решен да представи себе си като абсолютно лоялен към идеалите на Ленин.

“В много отношения трагедията на СССР се крие във факта, че всички следващи поколения лидери се опитват да разчитат на определени "завети на Ленин’", казва Владимир Рудаков, редактор на списание „Историк“.

Стихотворението на Маяковски, което провъзгласява безсмъртието на Ленин, е “прощална дума, заклинание или проклятие” каза Рудаков.

Около 450 000 души минават покрай трупа на Ленин годишно - около една трета от броя на посетителите на московския зоопарк - в рязък контраст от съветската епоха, когато на Червения площад се виеха безкрайни опашки.

Прочети цялата публикация