Рекордно ниско доверие към германското правителство
Рейтингът на популярността на Социалдемократическата партия на Германия (SPD), партията на канцлера Олаф Шолц, част от управляващата коалиция, падна до най-ниското си ниво от 4 години насам. Едва 13% от жителите на страната са готови да гласуват за нея, сочи проучване, проведено от социологическия институт Insa по поръчка на вестник Bild am Sonntag.
Това е близо два пъти по-малко от парламентарните избори през 2021 г. (25,7%). Спрямо подобно проучване, проведено миналата седмица, рейтингът на социалдемократите се понижи с 2 процентни пункта. Също така партията на Зелените, която е част от управляващата коалиция, е на същото ниво като ГСДП – 13% от избирателите са готови да гласуват за нея (плюс 1 процентен пункт).
Първо място в класацията за популярност заема опозиционният блок на Християндемократическия и Християнсоциалния съюз, за който са готови да гласуват 30% от анкетираните (без промяна). На второ място е „Алтернатива за Германия” – подкрепят я 22% от анкетираните (без промяна). Свободната демократическа партия получава само 5% от гласовете, Лявата партия - 3% и не влиза в Бундестага. Така общият рейтинг на партиите, включени в управляващата коалиция в Германия (Социалдемократическата партия на Германия - SPD, Зелените и Свободната демократическа партия), вече е едва 31%.
Най-големият печеливш е регистрираната в началото на 2024 г. немска партия "Сара Вагенкнехт Юнион". В първото редовно проучване партията веднага набира 7%.
Скорошно проучване на Insa показа, че огромното мнозинство от жителите на Германия - 76% - са недоволни от работата на правителството на Шолц. Едва всеки шести - 17% - е доволен от междинните резултати от работата на кабинета на министрите. Това е най-ниската цифра от декември 2021 г., когато правителството на Шолц започна работа. В същото време 72% от анкетираните посочват, че не са съгласни с решенията на канцлера. Само 20% отбелязват, че той се справя добре със задълженията си.
Работата на германския кабинет е подложена на натиск от неотдавнашната присъда на Федералния конституционен съд, която забрани изразходването на 60 млрд. EUR за климатични и екологични проекти. Първоначално тези средства бяха предназначени за борба с последиците от пандемията от коронавирус, но правителството на Шолц в края на 2021 г. ги преразпредели към нов фонд. Съдът постанови почти две години по-късно, че решението е противоконституционно. Кабинетът на министрите трябваше да намери средства от други източници. Една от отменените разходни позиции са обезщетенията за фермерите. Заради това сега в цялата страна се провеждат протести на земеделски производители.
Прочети цялата публикация