Ключов момент за спортна България
От 12-ти до 20-ти февруари Арена София ще е домакин на ЕП по вдигане на тежести.
Първенството е и олимпийска квалификация.
Олимпийските ни надежди в щангите за Игрите в Париж са свързани с мъжкото подразделение.
Олимпийските категории са 5. Ангел Русев, Валентин Генчев и Христо Христов сигурно ще атакуват европейски титли в София, но в категории до 55, 67 и 109 кг. Те не са олимпийски. Категориите на Олимпиадата при мъжете ще са едва 5. До 102 килограма е може би най-конкурентната олимпийска категория въобще сега. Над 102 Христов не би имал шанс. За Русев и Генчев олимпиадата също изглежда трудно постижима за тази година.
Надеждите ни обаче са огромни за Категории до 61, 73 и 89 килограма.
Карлос Насар е фаворит дори за олимпийска титла при 89-килограмовите.
21-годишният Иван Димов е скрит фаворит на България за медал от Игрите. Той е сред най-талантливите в света в Категория 61 кг. На последното Световно остана на 4 килограма от четвъртата позиция. Първи и трети станаха китайци, единият със сигурност ще е аут от Олимпиадата, правилникът сега не позволява двама щангисти от една страна в категория в Париж. Т.е младият Димов има потенциал за медал от Игрите. Супер фаворит в категорията е Ли Фабин от Китай.
В олимпийската категория до 73 килограма Божидар Андреев е енигма. На Световното през вече далечната спортно 2019 година той стана бронзов медалист в категорията в двубоя с 346 кг.
На Световното миналата година 337 килограма бяха достатъчни за сребърен медал, а Божидар беше в горната категория и след спорно съдийство събра 349 килограма.
Т.е ако е в идеалната си форма, Андреев може да вземе медал от Олимпиадата.
Европейското се очертава важно и интересно. А категории до 61 кг, до 73 кг и до 89 кг ще са индикатор какво може да очакваме от щангите ни на олимпиадата.
На последната Олимпиада в Токио България имаше 6 медала. 3 златни, 1 сребърен и 2 бронзови. Всичките дело на жени.
Сега мъжете в щангите ни може да се върнат с 3 медала от Олимпиадата в Париж (при мечтан развой). Европейското в София изглежда като ключова стъпка за евентуален триумф на тежкоатлетите ни във Франция.
Тервел Илиев
Прочети цялата публикация



Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
Радев от Анкара: Подкрепата за Киев не трябва да бъде за сметка на социалните разходи в България
Премиерът Радев от срещата на върха на НАТО: България трябва да укрепва отбраната си и да развива собствена индустрия
България в Анкара: Сигурността на Черно море и газов пробив в кулоарите на НАТО ОБЗОР
Джуди Халваджиян категорично опроверга твърденията за нечестна игра в Smart Face
Две години след като напусна България - Елвира Краснобаева сложи край на кариерата си
Тръмп: Подписването на мира с Иран може да стане още този уикенд в Европа. Аз няма да съм там, но Джей Ди ще е
Иво Христов: Ще направим досиетата на ДС по-достъпни. Радев никога не е твърдял, че договорът с "Боташ" е печеливш
80 години от рождението на Джон Лоутън: Рок легендата, която нарече България своя втора родина
Иран преговаря в Оман за Ормузкия проток
Нова руска ракетна атака срещу Одеса, има щети и жертви
Иран атакува щатски бази в Близкия изток
Радост и критика в лагера на Англия след победата, разочарование и гордост за Норвегия
Дрон атакува кола в ДНР: един загинал и 15 ранени
Нов арест в Обединеното кралство за убийството на Ан Уидикомб
Серия от мощни експлозии разтърси Днипро
Две деца загинаха при потъване на ферибот в Сирия
Самолет на НАТО патрулира над Черно море
Двама убити при стрелба на фестивал в Торонто
САЩ с нова вълна масирани удари срещу Иран