Mvr.bg | 21.02.2024 09:12:19 | 54

Заместник-министър Ценкин към екипа на НИК: Усилията Ви за надграждане на криминалистичната инфраструктура в страната заслужават висока оценка

Заместник-министър Кирил Ценкин приветства участниците в заключителната пресконференция по проект „Разработване на експертни криминалистични изследвания и дейности в Научноизследователски институт по криминалистика към Министерство на вътрешните работи (НИК) и техническо надграждане и разширяване на възможностите на петте основни регионални криминалистични лаборатории“.   Той оцени високо усилията на екипа от НИК, работил по проекта и постигнал реални резултати - доставено и инсталирано специализирано оборудване на пет от регионалните криминалистични лаборатории – СДВР, ОДМВР - Пловдив, Бургас, Варна и Плевен; проведени специализирани обучения и семинари; изготвено и дадено за отпечатване „Ръководство по криминалистика“; проведена научна конференция на тема „Представяне на резултати от работата с новата техника, полза от придобитите знания и умения в решаването на конкретни експертни задачи”.

Старши комисар Анатолий Ангелов, впд директор на Националния институт по криминалистика – МВР подчерта, че с изпълнението на проекта, започнал на 25 октомври 2019 г. са подобрени възможностите на разследващите и правоприлагащите органи, разширен е капацитетът за лабораторни криминалистични изследвания в НИК и регионалните криминалистични лаборатории. Проектът даде възможност да се усъвършенства криминалистичната инфраструктура в страната - изискване, поставено пред България по пътя на изграждането на „Европейско криминалистично пространство 2020“. Постигна се и повишаване  на квалификацията на експерт-криминалисти от НИК-МВР и регионалните лаборатории, а техническото обновяване на пет основни областни лаборатории в страната доведе до превръщането им в регионални центрове за изготвяне на експертизи. Старши комисар Ангелов благодари сърдечно на експертите от Норвегия и на колеги от структурите на министерството за оказваната ни помощ при изпълнението на проекта.

Проектът е реализиран по оперативна програма „Вътрешни работи“, НФМ /Норвежки финансов механизъм“, срокът за изпълнение е 36 месеца,  а общият му бюджет  е 3 859 224,52 лева.

Преди изпълнението на проекта само НИК изследваше синтетични наркотици и цифрови веществени доказателства. Устойчивата тенденция за нарастване на трафика, разпространението, производството и употребата на синтетични наркотици води до увеличаване на броя на възложените задачи на института и до удължаване на сроковете за тяхното изпълнение. Голямата натовареност на експертите с рутинни, експертни задачи не им позволява да разработват и усвояват нови методи, включително профилиране на наркотици, сравнение на проби, валидиране на методология и др. Оборудването на областните дирекции на МВР беше твърде разнородно, старо и в повечето случаи недостатъчно, за да отговори на задачите, поставени от органите на досъдебното производство.

Във връзка с изложеното и с цел преодоляване на големия брой чакащи експертизи в НИК, както и равномерно разпределяне на експертните задачи в лабораториите на МВР, беше необходимо осъвременяване и разширяване на оборудването на пет от регионалните криминалистични лаборатории - СДВР и ОДМВР - Пловдив, Бургас, Варна, Плевен: необходимата апаратура да стане сходна по вид и функционалност с тази, налична в лабораториите на НИК. Целта е да се постигне уеднаквяване на оборудването и да се изравни качеството на извършваните в лабораториите експертни анализи. Сходното оборудване на НИК и регионалните лаборатории ще спомогне и за въвеждането на системата за управление на качеството и с това ще се поставят основите за акредитация на различните методи за изследване. Не на последно място, новата техника ще доведе до улесняване и намаляване на разходите за последваща поддръжка.

Целева група на проекта са  служители на НИК и регионалните лаборатории, експерти в областта на наркотиците, цифровите доказателства, пръстовите отпечатъци, документни изследвания и др.

Очакваните резултати:

- Разширяване на възможностите на петте криминалистични лаборатории и унифициране на оборудването на тези криминалистични лаборатории;

- Децентрализация на експертизите в областта на синтетичните наркотици от НИК и равномерното им преразпределяне към обновените регионални лаборатории;

- Нови възможности за анализ на психоактивни контролирани вещества, количествени и сравнителни анализи на наркотици;

- Възможност за решаване на задачи, свързани с установяване автентичността на документи за самоличност на нелегално пребиваващи и заловени нелегални емигранти по границата на България и в страната, обективизиране на експертните заключения в областта на почерковите експертизи и повишаване на тяхното качество;

- Повишаване капацитета на експертната дейност в МВР в областта на изследването на цифрови доказателства, както и повишаване капацитета за противодействие на престъпността, свързана с използването на цифрови технологии. Децентрализация на изследванията на компютърни системи, мрежови устройства, комуникационни устройства и създаване на нови специализирани работни станции за тази цел. Повишаване квалификацията на съдебните експерти в НИК и петте регионални лаборатории.

Прочети цялата публикация