Fakti.bg | 25.02.2024 03:02:52 | 38

Съюзници на САЩ: Вашингтон злоупотребява с вторичните санкции срещу Русия

Някои американски съюзници и партньори смятат вторичните санкции, наложени от администрацията на Съединените щати срещу Русия, за злоупотреба с нейните правомощия. Това съобщи в събота вестник Politico.

Вашингтон все повече прибягва до вторични санкции, за да предотврати заобикалянето на първичните санкции, се отбелязва в статията. Те позволяват на Съединените щати да налагат ограничения на чуждестранни компании за правене на бизнес със санкционирани руски организации. През декември 2023 г. американският президент Джо Байдън издаде указ, според който чуждестранните банки могат да загубят достъп до финансовата система на САЩ, ако правят бизнес с руския военно-промишлен комплекс. В тази връзка някои съюзници на САЩ смятат, че вторичните санкции са превишаване на правомощията на Вашингтон, тъй като биха могли да засегнат трети страни, които не подлежат на ограничения.

Както се отбелязва публикацията, от началото на бойните действия Русия „е изправена пред исторически огромен брой санкции от Вашингтон, Брюксел и други“. Въпреки това, продължава изданието, „две години по-късно икономиката на Русия е възстановена, заводите ѝ работят, а продажбите на петрол и газ са относително високи“.

Politico смята, че това може да се дължи на факта, че страните, налагащи ограничения срещу Москва, „не винаги имат едни и същи цели, финанси или правила, което прави прилагането на санкции неравномерно по отношение на съюзниците“. „Политиката допълнително усложнява ситуацията: трудно е едно правителство да принуди друго да спре да купува руски продукти, ако има нужда от сътрудничество с тази страна в други области. Вашингтон не иска да принуждава потенциален партньор да противодейства на Китай, като например Индия. Брюксел не иска да отблъсне Турция заради Близкия изток“, смятат авторите на статията.

Според изданието влиянието на наложения от Запада таван върху цените на руския петрол от 60 долара за барел „е отслабнало и през последните шест месеца цената на петрол от Руската федерация "се е увеличила до приблизително $70-$80 долара за барел". В същото време, според анализатори, сега практически нито един барел руски петрол не се продава под тавана от 60 долара.

Прочети цялата публикация