Габриел Вълков пред ФАКТИ: Надявам се да се прояви необходимият разум в БСП
Как ще коментирате решението, което се взе на Националния съвет на БСП спрямо софийската структура на партията? Аз не съм присъствал на заседанието на Националния съвет на БСП, защото по това време бях извън страната, но младежите от партията, които са членове на НС на БСП и са били на заседанието, ми се обадиха и ми казаха, че според тях кворум на събранието не е имало. Говорих с няколко човека и всички те ми казаха, че в залата няма повече от 70 човека, при необходими 95 за провеждане на легитимно събрание на органа. На това събрание е взето решение за провеждане на пълен отчетно-изборен цикъл в София. БСП е партия с много членове и големи структури, софийската организация е най-голяма с хиляди хора членска маса. Това решение означава провеждане на около 800 събрания на всички основни партийни организации, клубове на Младежкото обединение в БСП и другите хоризонтални структури на партията във всички 24 района на София.
След това - свикване на всички 24 Районни конференции и накрая - една голяма Градска конференция. Лично според мен това е невъзможно да се случи по нормален и пълноценен начин за партията в срок от 40-тина дена и то преди предстоящи Европейски избори, с опция да станат 2 в 1 с парламентарни такива. Аз съм член и на работната група, която пише платформата за тези избори, и според мен цялото внимание на БСП трябва да бъде насочено към тях, а не да се занимаваме с вътрешнопартийни драми и преследване на врага с партиен билет.
Това ще повлияе и на резултата на изборите, за което вина може да поеме ръководството на партията, предложило и взело това решение на Национален съвет. Председателят на БСП - София Иван Таков и председателите на районите са подали жалба към нашата Общопартийна контролна комисия относно лисата на кворум на заседанието и следователно легитимността на взетите решения на него. Надявам се да се прояви необходимият разум в БСП и този процес да бъде прекратен, защото е абсолютно ненужен, особено предвид факта, че същият отчетно-изборен цикъл ще се провежда по абсолютно редовен път след Европейските избори, когато му е и времето. Младежко обединение в БСП съвместно с Кристиан Вигенин входира в Народното събрание Закон за насърчаване на доброволчеството. Какви са основните ключови неща, които целите с него?
Законът за доброволчеството е нещо, за което в България се говори вече повече от 15 години. В целия Европейски съюз има приет такъв закон, само ние отново изоставаме. Този закон урежда правата и задълженията на всеки доброволец у нас и им помага да извършват своята дейност лесно и регламентирано. 100 хиляди човека в България се занимават с доброволческа дейност, ние направихме този законопроект за тях. Знаем за всички доброволци, които помагаха на нашите медицински сестри и лекари по време на пандемията. Знаем и за хората, които от сутрин до вечер обикалят планини, за да издирват изгубени деца, както беше случаят в Перник например. Ние самите като младежи сме участвали като доброволци в десетки подобни инициативи, като последната голяма, в която се включихме, бяха наводненията в Карлово и Царево, където помагахме на хора, пострадали от бедствието. Този закон помага точно на тези доброволци.
Чрез него всеки един участник в доброволческа акция получава застраховка против злополука, екипировка, обучение и 3 дена платен отпуск от работа, за да участва в различни дейности. По този начин се стремим да стимулираме хората да помагат в нужда и да се включват в различни каузи. Освен това със закона настояваме и за изграждането на онлайн платформа под шапката на Министерство на труда и социалната политика, където всяка организация предоставяща доброволческа дейност и всеки доброволец може да се регистрира. Това, освен че прави организирането на доброволци много по-лесно, също така позволява на тези организации да издават сертификати на доброволеца за придобити умения от участието му в различни дейности. На запад работодателите предпочитат да взимат на работа хора с богати автобиографии, които са участвали в доброволчески инициативи, защото са смятани за по-дейни и проактивни. Това може да се случи и в България, след като Народното събрание одобри този важен закон. Призовавам народните представители да вземат решение за приемането му в максимални кратки срокове. Вашият коментар за политическата ситуация около предстоящата ротация? По образование съм политолог и анализирам тези процеси, а те са изключително интересни. Преди 3-4 години на обществото му дойде в повече от управлението на ГЕРБ и Бойко Борисов. Те поискаха да сложат край на неговото участие във властта и се организираха мащабни протести, от които и аз бях част. Резултатът от тях обаче роди партиите на „промяната“, които впоследствие вместо да рутят модела, се обединиха с него в смъртоносна прегръдка. Правителството започна с множество скандали. Скандалният запис за посолствата, които редят хора по министерствата, беше само началото.
Договориха се за безпрецедентното ротационно правителство докато изперат имиджа на Бойко Борисов и Делян Пеевски, за да могат те сега да се върнат на бял кон във властта при ротацията. От хората, които ще изчегъртват модела ГЕРБ и ще арестуват лидера му, те се превърнаха в най-големите му поддръжници. Пиха мазни турски кафето в скута на съпредседателя на ДПС, дялкаха регулатори, но въпреки цялата спойка от власт и пари, този „Франкенщайн“ на политическата сцена е пред разпад. Това освен абсурдно, е и демотивиращо за българските граждани и те затова все по-рядко гласуват. От друга страна, това клати и без това крехката българска демокрация, а по-абсурдното е, че уж най-демократичните партии у нас го правят. Какви скрити негативи ще има това за политическата стабилност? Тези действия ще продължат да подриват авторитета на Народното събрание, Министерски съвет и всички останали институции, които са и без това с минимално доверие от страна на обществото. Това обезверяване на хората води до все по-силен и решаващ нашето бъдеще купен, контролиран и корпоративен вот. Той от своя страна работи в интерес на партиите и политиците, които го организират и имат финансовия ресурс да го осигурят, а това са управляващите. Апатията на хората е тази, която дава силата на подобни сглобки. Ако такова правителство се беше създало преди 5-10 години, щеше да има бурна реакция от страна на гражданското общество, но то вече се е примирило със сглобката и не играе активна роля в раздробяването на този вреден модел на управление. Призовавам всички млади хора да не се отчайват и да се борят с такива несправедливости. Бъдещето е в нас и ние можем да променим България и да я направим едно по-добро място за всички ни.
Прочети цялата публикация