Американски генерал предупреди за глобална опасност с център Кремъл
Нарастващото военно сътрудничество между Северна Корея, Русия, Китай и Иран повишава възможността за "едновременни конфликти с множество противници с ядрени оръжия", предупреди днес високопоставен американски генерал, цитиран от Асошиейтед прес.
Генерал Антъни Котън, който е начело на Стратегическото командване на САЩ, каза това по време на заседание на сенатската комисия по въоръжените сили, като подчерта, че командването му "винаги" ще бъде "готово да се сражава".
"Изправени сме не срещу една, а срещу две равностойни ядрени сили - Руската федерация и Китайската народна република. Тази реалност, съчетана с ракетните разработки в Северна Корея, ядрените амбиции на Иран и нарастващите взаимоотношения между тези страни, допълнително усложнява стратегическите ни разчети", посочи той.
"Това също така повишава възможността за едновременни конфликти с множество противници с ядрени оръжия", добави той.
Въпреки опасенията относно засилването на военните връзки между Северна Корея, Русия, Китай и Иран, генерал Котън изрази увереност в готовността на своето командване.
"Мъжете и жените, които представляват Стратегическото командване на САЩ, са готови за отбрана..., ако стратегическото възпиране се провали тази вечер, ние сме готови още днес", заяви той.
На същото заседание на комисията генерал Стивън Уайтинг, командир на Космическото командване на САЩ, заяви, че Северна Корея не разполага "днес със способна да се възползва от космоса армия", но е демонстрирала способност за електромагнитна война, която би могла да окаже въздействие срещу американските космически системи.
"Ние също така наблюдаваме много внимателно космическите им системи", каза Уайтинг, визирайки изстрелването от Северна Корея през миналата година на сателит.
Прочети цялата публикация



Ще посегне ли Иран на България?
Защо е време Западът да смаже военната икономика на Путин
На тайно посещение в Москва директорът на ЦРУ е предупредил Русия да не предизвиква ескалация в Европа
Шефът на ЦРУ Джон Ратклиф е разговарял в Москва за войните в Украйна и с Иран
Шефът на ЦРУ в Москва: Какво се разбра за тайната визита?
Мистерията се разплита! Директорът на ЦРУ Джон Ратклиф беше на тайна визита в Русия
Рязък завой надясно: какво се случва в Австралия
Бърнам в Киев, Лондон дава чертежи за ракети на Украйна
Володимир Зеленски: Поредният циничен и мерзък руски удар! Жертвите в Кривой Рог се увеличават
Ракети срещу Безмер: има ли реална заплаха за България
Първо видео от разбития подводен канал за наркотици в Бургаско
ВМА–Пловдив с нов шеф
Откриха трупа на издирваното край Созопол 7-годишно дете
Вицепремиерът Пулев: Публично-частните партньорства са ключов инструмент за мобилизиране на частен капитал и модернизация на инфраструктурата
Румъния отново под тревога заради дрон. Вдигна хеликоптер на ВВС
Ювентус се разделя с Матия Перин
Лидл България заслужи първата платинена акредитация от Investors in People у нас
Залятата с бензин и подпалена от съпруга си жена издъхна след месец борба за живот