Fakti.bg | 10.03.2024 12:00:32 | 53

Илиян Василев: Борисов и мнозина у нас втвърдяват тона, по аналогия с Орбан, като разчитат на победа на Тръмп в САЩ

Борисов реши, че не може да отстъпва по темата Турски поток, и започна да се гордее с него, дори под заплаха да влезе в Магнитски /Дамоклевият меч все още виси/, защото се разпада цялата конструкция и логика на властта, заради която влезе в политиката преди повече от 20 години.

Тогава задкулисието реши да смени Иван Костов, защото се уплаши, че не може да го контролира. Борисов бе още никой, за да смени Костов, за това първо в играта влезе магията на монарха, и след това пласираха и нашия Путин /генералът от силовите структури/.

Днес Борисов започна да показва "зъби" и да заплашва с разглобка, ако ППДБ и западните ни партньори не приемат неговия модел за корупция с елементи на атлантизъм, както на времето Западът прие моделът на прехода на Луканов. Без пълен контрол върху службите, прокуратура, регулатори, той не може да съществува. За това и новата сглобка няма да проработи, поне в този вид, който си я представят в ППДБ.

Говорим за условния или обобщаващ образа на новия елит Борисов, зад когото наднича цялата номенклатура - политици, бизнес, магистрати, силовици, властимащи от всякакъв вид, които олицетворяват прехода през последните 30 години.До днешия Рубикон се стигна благодарение на войната в Украйна, която сблъска нашия Луканов - Борисов полукапитализъм, полуатлантизъм, полуевропеизъм - със задължителната остатъчна свързаност с Русия /израз на което е самия Турски поток/ с неотменимата нужда да се скъса тази пъпна връв и да се реализират в пълноценен вид членството ни с ЕС и НАТО - еврозона, Шенген - изобщо по-вътрешните кръгове на доверие, сигурност и развитие.

Борисов и мнозина у нас втвърдяват тона, по аналогия с Орбан, като разчитат на победа на Тръмп в САЩ, техният Месия. Няма лошо, но не разбират разликите между онова, което Тръмп можеше да направи през първия си мандат, и това, което ще може а направи през втория, ако бъде избран, което никак не е сигурно. Европа бе грубо разтърсена от войната на Путин - няма политици като Меркел, нито Северни потоци и няма нужда да чака Америка да я води.

Путин не остави място за отстъпение - той иска да доминира континента и да подчини ЕС и НАТО, все геополитически контекст, в рамките на които никой нормален европейски политик не може да се гордее със своите газови "потоци".

За това ако намирате някакво сходство между болшевишкия европеизъм на Нинова /БСП още не е излязла от болшевишкия си период, поради което никога няма да дойде на власт/ и турскопоточния евроатлантизъм на Борисов /чийто срок на годност скоротечно се изчерпа в условията на ескалираща конфронтация на ЕС и НАТО с Русия/ - и двата проекта на Нинова и Борисов са "извън времето" и обуславят яростна съпротива на прекъсване на енергийната ни зависимост от Москва.

Не мислете, че добрият сценарий за България ще се самослучи, поне докато политиците на Промяната не успеят да заразят по-големи части от електората с потребността от смяна на модела, Напротив, вероятността да се превърнем в Казахстан и Азърбайджан или Унгария като демокрация са реалистични.

Ситуацията е отново като през 1990 година - по кой път ще тръгне България - по този път, който ще предложат Борисов и Пеевски, и който ще напомня на Лукановата договорка със Запада - оставете ни с корупцията да управляваме както намерим, пък ние ще купуваме ваши реактори, турбини, оръжия, или другият път - на истинските демократични реформи и преобразувания. Да, ще паднат маските, но това не означава, че електоратът автоматично ще припознае своите интереси с тези на Промяната.

Завършвам с вчерашните послания от ДаБГ - да не си тръгваме. Вероятно Христо е имал пред вид, да не бягаме от битката. Най-много ни липсва трябва духът на Караджата, на Бенковски, на Левски, изобщо липсват ни нови Апостоли на Промяната, организатори и вдъхновители, които могат да убеждават и заразяват. Да помним, че ангелите са на небето, тук са хора със своите грехове. Важни са резултатите - на избори, в действия и т.н.

Ако през 1990 година позволихме на БСП и задкулисието да наложи техния дневен ред, то през 2024 би трябвао да сме си извадили поуките. Но не се заблуждавайте - малцина са Апостолите.

Преди 30 години имаше малко чисти неопетнени хора, но наивници, без практичен опит и умения да реализират алтернативи на Лукановия преход. Днес има повече образовани практици, но отново липсват достатъчно хора, които да предпочетат да работят "на ползу роду" - да направят така, че нуждата и ползите на Промяната да отидат за цялото общество, а не само за малка група приближени.

Очаквайте нови, разтърсващи разкрития по темата Турски поток - дълбочината на загниване, пленяване и поквара са стряскащи.

Прочети цялата публикация