Fakti.bg | 11.03.2024 02:26:00 | 86

Кишинев: Изправени сме пред многобройни заплахи от Русия по пътя ни към ЕС

Последните две години бяха най-трудните и най-бурните за кандидатката за членство в ЕС Молдова от повече от три десетилетия насам, тъй като страната е изправена пред заплахи от Русия в множество сфери на обществения живот, каза външният министър Михай Попшой, цитиран от Асошиейтед прес и БТА.

Откакто Русия нахлу в Украйна през 2022 г., нейната съседка Молдова се сблъска с редица кризи, които понякога пораждаха опасения, че страната също е на прицела на Кремъл. Те включваха падането на случайни ракети на нейна територия, тежка енергийна криза, след като Москва драстично намали доставките на газ, необуздана инфлация и протести на проруските партии срещу прозападното правителство. Молдова е приела и най-големия брой украински бежанци на глава от населението от която и да е страна.

"Последните две години без преувеличение бяха най-трудните за последните 30 години", каза Попшой, в интервю за Асошиейтед прес.

"Ние знаем, че Кремъл ще инвестира много енергия и финансови ресурси чрез своите пълномощници (в Молдова), за да се опита да постигне своето", добави той.

"Опитват се да подкупят избиратели и използват граждани, за да вършат това", каза Попшой. "Руснаците се учат, адаптират се и се опитват да използват демократичния процес срещу нас... за да свалят едно демократично правителство в Молдова", допълни той.

Напрежението периодично нараства и в подкрепяния от Русия молдовски отцепнически регион Приднестровието - тясна ивица земя, граничеща с Украйна, която не е призната от нито една страна членка на ООН, но където Русия поддържа около 1500 военнослужещи, наричани от Москва "мироопазващи сили", които охраняват огромни запаси от оръжия и боеприпаси от ерата на Съветския съюз, отбелязва Асошиейтед Прес.

Малко след началото на войната в региона имаше поредица от експлозии, миналия юли опозиционен лидер беше намерен убит с огнестрелно оръжие в дома си, а напрежението се засили миналия месец, когато бяха изразени опасения, че Приднестровието ще поиска да бъде анексирано от Русия. Регионът се обърна към Москва за дипломатическа "защита" на фона на нарастващия натиск от страна на Кишинев.

Попшой призна, че ситуацията в Приднестровието е напрегната. "Ситуацията ще остане напрегната докато фронтовата линия е на 200 мили оттам", отбеляза той.

"Поглеждайки към енергийната сигурност на Молдова, виждаме, че преди две години беше много слаба", добави Попшой. "Сега страната е доста независима или има алтернативи и може да избира откъде да купува газ и електричество", посочи министърът.

Същото може да се каже и за отбранителните способности, устойчивостта на ключови институции като разузнаването, полицията и съдебната реформа, отбеляза Попшой.

След нахлуването на Русия в Украйна, Молдова кандидатства за присъединяване към ЕС и получи статут на кандидат през юни 2022 година. През декември Брюксел заяви, че ще започне преговори за присъединяване както на Молдова, така и на Украйна.

Въпреки че е военно неутрална, Молдова увеличи разходите си за отбрана през последната година и наскоро одобри нова стратегия за национална сигурност, която идентифицира Русия като основна заплаха и има за цел да повиши разходите за отбрана до 1% от БВП.

От началото на войната Молдова получи критично важна финансова и дипломатическа подкрепа от своите западни партньори, но се нуждае от дългосрочни инвестиции, каза Попшой. Референдумът за членството в ЕС, който ще се произведе по-късно тази година, има за цел да прецени къде молдовците виждат своето бъдеще. Властите имат амбициозната цел Молдова да стане част от ЕС до 2030 г.

Прочети цялата публикация