Fakti.bg | 11.03.2024 16:08:11 | 32

Войната се завръща в Сирия

Сирия преживява вълна от насилие, невиждана от 2020 г. насам, заяви Независимата международна анкетна комисия на ООН относно Сирийската арабска република в доклад, публикуван днес в Женева, като подчерта, че спешно е необходимо прекратяване на огъня, предаде ДПА, цитирана от БТА.

"От октомври насам в Сирия се наблюдава най-голямата ескалация на боевете от четири години насам. При положение че регионът е в хаос, решителните международни усилия за овладяване на сраженията на сирийска територия са наложителни", заяви председателят на комисията Пауло Пинейро.

"Сирия също отчаяно се нуждае от прекратяване на огъня", допълни той на фона на опитите за прекратяване на огъня в ивицата Газа.

През 2011 г. в Сирия избухнаха протести срещу правителството на Башар Асад. Тогава режимът предприе жестоки репресии, които по-късно прераснаха в тотална гражданска война в страната, отбелязва ДПА.

Комисията на ООН посочи, че сраженията в Сирия са се увеличили, след като на 5 октомври при експлозии по време на церемония по дипломиране във военна академия в контролирания от правителството град Хомс загинаха най-малко 63 души, включително 37 цивилни, а десетки други бяха ранени.

Сирийските и руските сили отговориха с бомбардировки на райони, държани от опозицията, при което бяха убити и ранени стотици цивилни. Тези атаки, "които могат да се приравнят към военни престъпления", са засегнали болници, училища, пазари и лагери за вътрешноразселени лица, заяви комисията, отбелязва ДПА.

Сирийските сили са използвали касетъчни боеприпаси в гъсто населени райони, "продължавайки опустошителните и незаконни модели, които сме документирали в миналото", съобщи членът на комисията Хани Мегали. Нападенията през октомври са довели до бягството на около 120 000 души, много от които са били вътрешноразселени преди това, каза той.

"Не трябва да е изненада, че броят на сирийците, търсещи убежище в Европа, през октомври миналата година достигна най-високото ниво от седем години насам. Сирия остава най-голямата криза, свързана с разселване в света, като над 13 милиона сирийци не могат да се завърнат по домовете си", добави Мегали.

Напрежението между различните сили, които действат на територията на Сирия, се е увеличило след избухването на войната в ивицата Газа, заяви комисията.

Прочети цялата публикация