Fakti.bg | 12.03.2024 21:57:09 | 50

Барселона е на 1/4-финал в Шампионската лига след бой по Наполи

Барселона победи Наполи с 3:1 в реванша от осминафиналите в Шампионската лига и се класира за 1/4-финалите на турнирната надпревара с общ резултат 4:2. Първо Фермин Лопес се разписа за домакините в 15-ата минута, а след още две Жоао Кансело удвои. В 30-ата обаче Амир Рахмани върна единия гол. Роберт Левандовски покачи на 3:1 в 83-тата. Първият двубой в Италия завърши при 1:1.

Рафиня е титуляр за каталунците, независимо че преди дни напусна с болки двубоя срещу Майорка от Ла Лига. Треньорът Чави Ернандес заложи на трима играчи на невръстна футболна възраст - Ламин Ямал (16 г.), Пау Кубарси (17 г.) и Фермин Лопес (20 г.). В състава на шампиона на Серия “А” няма изненади, като напред са Виктор Осимен, Хвича Кварацхелия и Матео Политано. Минути преди началото на срещата президентът на клуба Аурелио Де Лаурентис обяви, че ще даде над 10 млн. евро премия на своите футболисти при продължаването напред. За Наполи е важно да продължи напред, защото се бори да измести Ювентус от участие на Световното клубно първенство през лятото на 2025 г.

Началото беше вихрено с две опасни атаки и пред двете врати още в рамките на първата минута.

Първата чиста възможност дойде в 13-тата, когато Кубарси направи изумителен пас към Фермин, с който го изведе сам срещу вратаря, но той не успя да реализира.

Две минути по-късно обаче Лопес беше далеч по-хладнокръвен и опъна мрежата на Мерет за 1:0 след асистенция на Рафиня.

Само две минути по-късно Ямал започна атака от около своето наказателно поле и подаде отлично към Рафиня. Бразилецът стреля в лявата греда на Мерет, но при добавката Кансело беше точен за 2:0.

Окрилените футболисти на Барса продължиха да печелят единоборствата, но приеха играта в своята половина и в 30-ата минута бяха наказани. Изненадващо включване в атака на централния бранител Рахмани завърши с негов прецизен удар, който Марк-Андре тер Стеген не успя да спаси - 2:1.

Четири минути след това, при позициониране напред на друг защитник на Наполи - Ди Лоренцо, завърши с негов коварен изстрел с глава, който Тер Стеген едва извади.

Втората част започна с нова опасност на сметката на неаполитанците, като в случая Хвича шутира опасно и испанците имаха шанс, че топката излезе в аут. В 50-ата пък Осимен настояваше да получи дузпа за нарушение на Кубарси, но съдията прецени да не отсъжда такава.

Заради все по-честите достигания на италианците до наказателното поле Чави реши да замени двама от халфовете си след час игра. Фермин и Кристенсен напуснаха за сметка на Ромеу и Сержи Роберто.

Домакините "се посъбудиха" и създадоха три опасности, като веднъж даже топката влезе във вратата на Мерет, но това не беше зачетено като гол заради засада. По-късно Ямал и Гюндоган също създадоха напрежение в наказателното поле на Наполи.

Особено опасен беше ударът на Ямал в 78-ата, който обаче също не попадна в целта.

Наполи стигна до "златния" си шанс в 80-ата, когато резервата Линдстрьом се оказа непокрит в наказателното поле и от няколко метра не успя да уцели вратата.

Каталунците обаче не пропуснаха следващия си шанс и дръпнаха с 3:1. Левандовски се разписа в 83-тата след отлично отиграване на Роберто и Гюндоган.

Неаполитанците вече трябваше да вкарват два гола, но 89-ата удариха греда чрез Матиас Оливейра.