Fakti.bg | 13.03.2024 03:01:32 | 46

Френското Национално събрание подкрепи споразумението за сигурност с Киев ВИДЕО

Френското Национално събрание тази вечер подкрепи с голямо мнозинство споразумението за сигурност между Париж и Киев, въпреки че крайната десница се въздържа при гласуването, а опозицията на радикалната левица и комунистите гласува „против“, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

След дълги дебати 372 депутати гласуваха "за", а 99 –"против", съобщи в края на вота председателката на Националното събрание Яел Браун-Пиве. Вотът беше необвързващ, отбелязва агенцията.

По-рано през деня премиерът Габриел Атал защити в пленарната зала френската стратегия за подпомагане на Украйна, като подчерта конкретните и осезаеми рискове, които една евентуална руска победа би имала върху ежедневието на французите и добави, че тогава ще се стигне до катаклизъм за тяхната покупателна способност.

Атал даде началото на дебатите преди вота, като отдаде почит на изключителната съпротива на украинския народ. Той бе аплодиран от депутатите, които станаха на крак.

Пред парламентаристите Атал каза, че да се гласува срещу френската стратегия, би било да се обърне гръб на историята на Франция. "Ние не си поставяме граници пред Русия, която не си поставя никакви граници", каза Атал след породилите противоречиви реакции изявления на френския президент Еманюел Макрон, който не изключи изпращането на западни военни в Украйна.

След гласуването в Националното събрание двете основни френски телевизии съобщиха, че Макрон ще говори за Украйна в четвъртък в 20 ч. местно време.

Гласуването днес, касаеше договорът между Париж и Киев в областта на сигурността, подписан на 16 февруари във френската столица, където беше лично украинският президент Володимир Зеленски. Договорът е за 10 години и включва засилване на военното сътрудничество, по-специално в областта на артилерията и на противовъздушната отбрана.

Крайнодясната партия на Марин Льо Пен "Национален сбор", често пъти обвинявана, че е прокремълска, се въздържа от гласуването днес, споменавайки, че има червени линии, които не трябва да бъдат прекрачвани, сред които изпращането на войски на място и евентуалното присъединяване на Украйна към НАТО и ЕС.

"Вие експлоатирахте и превърнахте в инструмент една голяма международна криза, за да я поставите в краткосрочния си предизборен дневен ред преди европейските избори", заяви Марин Льо Пен преди гласуването. "Човек сега или подкрепя Макрон, или е обвиняван, че подкрепя Путин", заяви тя пред депутатите.

През 2024 г. Париж обещава да отпусне до 3 милиарда евро допълнителна подкрепа за Украйна. "Тези три милиарда не са чек за Украйна. Те отговарят на максималната стойност на френската военна помощ през 2024 г., по-специално на направените поръчки в наши компании от военно-промишлената индустрия", заяви френският министър на въоръжените сили Себастиан Льокорню.

Три месеца преди евроизборите през юни помощта за Украйна се превърна в една от ключовите теми на кампанията, особено след думите на Макрон в края на февруари, че не трябва да се изключва вариант за изпращане на военни на терен и че не трябва да се слагат граници на подкрепата за Киев.

Тези изявления породиха голяма полемика във Франция и в Европа, по-специално между Франция и Германия.

След това Льокорню увери, че изпращането на бойни части на терен не е поставено на масата за преговори и президентът на Украйна вчера пред две френски медии увери, че "докато Украйна се държи, френската армия може да остане на френска територия.

Днес по време на визита в Париж президентът на Литва Гатанас Науседа подкрепи позицията на Макрон. "Всички опции, касаещи нашата подкрепа за Украйна трябва да останат на масата", заяви той.

Макрон превърна въпроса за по-голямата помощ за Украйна в центъра на приоритетите си, но подкрепата за финансовата и военната помощ за тази страна отстъпва в мнението на френското общество. Допитване на агенция "Елаб" за телевизия Бе Еф Ем и за в. "Трибюн" показа, че 39 процента от французите смята, че Франция трябва да продължава да подкрепят икономически и финансово Киев, както го прави досега, което е с 11 процентни пункта по-малко спрямо юни 2023 г. А все повече французи - 26 процента смятат, че Франция трябва да редуцира подкрепата си, което е с 3 процентни пункта повече спрямо юни 2023 г.

Сенатът на френския парламент също ще дебатира днес помощта за Украйна и френската стратегия за тази страна.

Прочети цялата публикация