Fakti.bg | 13.03.2024 21:59:58 | 27

Санчо и Марко Ройс пратиха Борусия Дортмунд на 1/4-финалите в Шампионската лига

Отборът на Борусия Дортмунд си осигури място на четвъртфиналите на Шампионска лига, отстранявайки тима на ПСВ Айндховен. След равенство в първия мач 1:1, в реванша „жълто-черните” не допуснаха изненади и у дома взеха победа с 2:0, която им подпечата визите за следващата фаза на турнира.

Головете за домакините реализираха Джейдън Санчо и Марко Ройс, а попадение на Фюлкруг бе отменено заради доста тънка засада.

Двубоят на „Сигнал Идуна Парк” започна с масиран натиск на домакините. Секунди след първия съдийски сигнал Борусия стигна до първата си голова ситуация в мача. Ян Маатсен получи в наказателното поле отляво, измъкна се от бранител на гостите и стреля много силно с левия крак, но вратарят Бенитес успя да избие в корнер.

Стражът на ПСВ обаче нямаше какво да направи в 3-ата минута, когато Джейдън Санчо даде преднина на „жълто-черните”. Юлиан Брандт получи на границата на наказателното поле, но бе с гръб към вратата и реши да върне малко по-назад към Санчо. Английският национал бе оставен непокрит, обработи топката и отправи не много силен, но изключително прецизен удар в долния десен ъгъл на вратата. Топката срещна страничния стълб и влезе в мрежата за 1:0.

Вихрените атаки към нидерландския тим продължиха с пълна сила. В 10-ата минута домакините бяха много близо до това да удвоят преднината си и до голяма степен да убият интригата в срещата. Мален бе изведен много добре на десния фланг и веднага прати топката на отсрещния фланг, където Фюлкруг бе оставен непокрит. Нападателят реши да стреля силно с левия крак, но ударът му не се получи и топката мина встрани от вратата.

Следващата добра атака в мача отново бе на сметката на домакините. След ново нападение отдясно, Брант реши да стреля изненадващо по диагонала, Бенитес парира удара му, но топката попадна в Мален, който също стреля от движение, но и той прати коженото кълбо в тялото на вратаря на ПСВ.

Едва в 24-ата минута на мача гостите от Айндховен стигнаха до първия си ъглов удар в мача. След изпълнението му обаче, отбраната на Борусия не срещна никакви трудности и Емре Джан спокойно изчисти топката.

В следващата атака на „филипсите” Серджио Дест имаше възможност да обстрелва вратата на домакините, но прати топката високо над напречната греда. Първия точен удар във вратата на Борусия отправи Бакайоко след половин час игра, но Кобел бе на мястото си и не срещна трудности да спаси.

Въпреки силните минути за възпитаниците на Петер Бос, домакините не допуснаха изненада пред вратата си и се оттеглиха на почивка с минимална преднина.

След подновяването на играта след паузата, първата възможност за гол отново бе на сметката на домакините. Мален можеше да удвои преднината на своя тим, но изстрелът му по диагонала бе спасен от вратаря на гостите. Веднага след това ПСВ Айндховен също се опита да затрудни противниковия страж, но Люк де Йонг не успя да оправи силен удар с глава и Кобел лесно спаси.

ПСВ бе много близо до изравняване на резултата в 53-ата минута, но късметът покри домакините. Резервата Ървин Лозано, който се появи в игра на почивката, получи на няколко метра пред наказателното поле. Фланговият футболист на гостите реши да стреля от дистанция и отправи страховит изстрел, а топката се отклони от десния страничен стълб.

В 64-ата минута Борусия стигна до прекрасен шанс. Мален получи отдясно и видя абсолютно непокрития на далечната греда Фюлкруг. Той центрира много добре на главата на германския национал, но нападателят не успя да отправи удар, който да затрудни вратаря на гостите.

Бакайоко също стигна до прекрасен шанс за изравнителен гол след самостоятелна акция в наказателното поле. Той се освободи триково от Матс Хумелс, оставяйки го на земята, а след това стреля силно с десния крак. Вратарят на домакините обаче спаси с една ръка и изби в ъглов удар. След центрирането от корнера Люк де Йонг имаше възможност да стреля с глава, но и той не сполучи.

В 77-ата минута Борусия стигна до втори гол в мача, дело на Фюлкруг, но той бе отменено след преглед на ситуацията с ВАР. Дортмунд получи правото да изпълни свободен удар в половината на ПСВ, като зад топката застана Марко Ройс, който се бе появил на терена току що. Ройс отправи отличен пас около точката на дузпата, където Фюлкруг засече майсторски и прати топката в мрежата. Първоначално Даниел Орсато зачете попадението, но системата за автоматична засада отчете, че Фюлкруг е бил с милиметри зад последния бранител на ПСВ и италианският рефер отмени гола и отсъди засада.

В заключителните минути на мача гостите имаха два отлични шанса чрез Джордан Тезе, но и в двата случая бранителят нямаше късмет и не успя да порази целта. Лозано също пробва да притесни Кобел в добавеното време, но стражът на домакините се справи.

Фрапантен пропуск дълбоко в продължението на срещата направи капитанът на гостите Люк де Йонг, а в ответната атака на домакините Марко Ройс се оказа зад отбраната на ПСВ, напредна сам срещу Бенитес и без проблеми реализира, за да оформи крайния резултата в мача.