Fakti.bg | 15.03.2024 14:17:17 | 23

Балкан е на полуфинал за Купата на България по баскетбол

Шампионът Балкан (Ботевград) се класира за полуфиналите в турнира за Купата на България по баскетбол за мъже след успех над Черно море Тича (Варна) с 88:69 (15:18, 23:15, 28:16, 22:20) в първи четвъртфинален двубой в "Арена Бургас", предаде БНР.

В спор за достигане до финала Балкан ще срещне в събота победителя от втория четвъртфинал между Спартак (Плевен) и Ямбол, който ще се играе от 15:30 часа днес. Следващите четвъртфинални срещи също ще се изиграят тази вечер в "Арена Бургас". Рилски спортист излиза срещу Академик Пловдив от 18:00 часа, а домакинът Черноморец ще се изправи срещу ЦСКА от 20:30 часа.

И двата полуфинални мача ще се играят в събота, а финалът предстои в неделя.

Отборите на Балкан и Черно море Тича изиграха равностойно първо полувреме, в което ботевградчани взеха предимство едва в последните минути преди почивката. Варненци имаха превъзходство в началото, водеха с 3 точки след 10 минути игра - 18:15, включително с 30:24 в средата на втората част. Баскетболистите на Балкан обаче направиха силна серия, обръщайки развоя на мача в своя полза до аванс от 38:31 при оставащи 47 секунди от първото полувреме и на почивката резултатът бе 38:33.

Шампионите доминираха в третата четвърт и се откъснаха с 22 точки в един момент. Балкан водеше с 66:49 преди четвъртия период, а в оставащите минути Черно море Тича не успя да навакса солидния пасив. Варненци спечелиха борбата под коша (49-35), но отстъпваха при стрелбата от далечно разстояние, отбелязвайки само 3 тройки.

Капитанът на ботевградчани Димитър Димитров бе най-резултатен със 17 точки, 9 борби и 4 асистенции. Майки Диксън допринесе с 14 точки, а Йордан Минчев завърши с 12 точки и 3 борби.

За Черно море Тича Къртис Джоунс реализира 18 точки, 6 борби и 3 асистенции, а Костадин Лазаров вкара 15 точки.