Русия: изборите, чийто резултат вече всички знаем
Манипулирани видеа, записи, създадени от изкуствен интелект, и инфлуенсъри, които повтарят опорките на партията: Кремъл си има цял арсенал от дезинформационни похвати, с които да разпространява пропагандата си зад граница. Особено когато става въпрос за избори. В самата Русия обаче президентът Владимир Путин изглежда се въздържа от подобни кампании в дните около изборите, които започват в петък, 15 март, и ще приключат в неделя, 17 март.
За това си има и една конкретна причина, смята Алена Епифанова, изследователка от Германския съвет по международни отношения. Трябва да се има предвид за каква информационна среда става дума, казва експертката пред германската обществена телевизия АРД. По думите ѝ специална дезинформационна кампания в самата Русия просто не е нужна, защото там Кремъл ограничава така или иначе максимално информационната среда. "Изборите са манипулирани от самото начало. Това са фалшиви избори, чрез които Путин да остане на власт", коментира Епифанова.
Какво се говори в Русия
В Русия големите социални мрежи като Инстаграм, Фейсбук и Х са блокирани. А Кремъл може да подслушва дори и разговорите между хората, смята от "Репортери без граници", припомня АРД. Професорът по политология в Свободния университет в Берлин Александер Либман казва, че преди изборите в Русия не е имало нови наративи. По-скоро са повтаряни старите в различни вариации. Националистическата риторика, според която Русия е заплашвана от Запада, е просто задължителна, казва проф. Либман. Тя бе приложена отново и покрай прехванатия разговор на офицери от Бундесвера.
Другият голям наратив е този на т.нар. нормализация - твърденията, че всичко в Русия е по старому и войната, която там не се нарича така, не е повлияла на повечето хора по никакъв начин. Според Либман фактът, че това си противоречи с идеята за заплаха отвън не представлява проблем - дори напротив. "Това планирано противоречие позволява привличането на различни групи от обществото", казва Либман пред АРД.
Третият наратив е още по-объркващ - той цели да сее максимално много съмнения у хората по всички въпроси. "Идеята е, че руснакът трябва да спре да вярва на каквото и да било", казва проф. Либман. "Т.е. че всичко, което идва от Запада или от руската опозиция, не е легитимно." Тази тактика се използва и в дезинформационните кампании на Русия зад граница, припомня АРД. Например при случая със сваления самолет на Малайзийските авиолинии - за него Кремъл разпространи няколко коренно различни версии и веднага постави под съмнение доказателствата за руска намеса.
В Русия няма реална опозиция
Не само информационната среда, но и самият изборен процес е строго контролиран от Кремъл, казва Епифанова пред АРД. По думите ѝ Путин си е изградил среда, в която истинският политически дебат е напълно елиминиран. "Той иска да държи всичко под контрол." Това личи и от кандидатите - Владислав Даванков (заместник-председател на руския парламент), Леонид Слутски (председател на ултранационалистическата Либерална демократична партия) и Николай Харитонов (кандидат на Комунистическата партия). Нито един от тези хора не е реален конкурент на Путин, а някои дори открито го подкрепят.
Епифанова обяснява пред АРД, че идеята е просто отвън да изглежда така, сякаш има кандидати, издигнати срещу Путин, да се създаде илюзията, че руските граждани имат реален избор. Истинският опозиционен кандидат щеше да е противникът на войната Борис Надеждин, но на него му беше отказано да се регистрира за изборите.
Очаква се изборите да бъдат манипулирани
Според информация от руски медии Путин цели да получи около 80 на сто от гласовете в изборите. Експерти смятат, че има голяма вероятност това да се случи, пише АРД. Политологът Либман дори казва, че "така да се каже вече е извършена подготовка, за да бъде постигнат желаният резултат", намеквайки, че изборите ще бъдат манипулирани.
При предходните избори в страната имаше редица оплаквания за манипулация в изборния процес. Видеоклипове показваха как членове на избирателните комисии пускат цели купчини бюлетини в урните, припомня АРД. Според Епифанова гласуването онлайн, което е възможно на много места в Русия, е подготвено от Кремъл така, че да протече със сериозни манипулации. Гласуване ще се проведе и в анексираните в разрез с международното право области на Украйна. Очаква се и там да има манипулации, както беше и при фиктивните референдуми.
Наблюдатели от Организацията за Сигурност и Сътрудничество в Европа (ОССЕ) не са добре дошли в Русия за тези избори. Вместо тях са поканени членове на Баварския местен парламент от "Алтернатива за Германия". Една от най-големите независими организации, които наблюдаваха изборите в Русия също е лишена от възможността да документира измамите. "Голос" беше брандирана като "чуждестранен агент", а един от основателите ѝ дори е в затвора.
По информация на руската независима медия "Медуза" гласоподавателите, които са на държавна работа, също са били принуждавани да "доставят" определен брой гласове до урните. Според разкритията, цитирани от АРД, държавните служители и някои хора с частни фирми е трябвало да предоставят списък с имена, телефонни номера и имейли на хората, които да гласуват. По този начин се манипулира и избирателната активност, както се е случвало и в миналото.
Затова и експертът Либман нарича тези избори фиктивни. По думите му е ясно, че няма истинска опозиция на Путин сред кандидатите, на които се позволява да се явяват на избори. Опонентите на руския президент също са наясно с това, казва Епифанова пред АРД. Екипът на покойния критик на Кремъл Алексей Навални призова всеки, който се противопоставя на Путин, да иде до урната в 12 часа в последния възможен изборен ден в знак на протест. Те отдавна са загубили надеждата, че гласовете им ще бъдат отчетени правилно.
Автор: Паскал Зигелков ARD
Прочети цялата публикация