Fakti.bg | 17.03.2024 12:41:29 | 40

В Литва и децата се страхуват от Русия

Роландас Гришконис и колегите му се взират много внимателно в екраните си - те контролират границата между Литва и руския ексклав Калининград край град Виштитис. Откриват група преминаващи мъже, но причини за тревога няма - хората са дошли да поправят нещо и са регистрирани предварително, разказва в репортаж от границата АРД.

Инвестиция от почти 50 милиона евро

Зад телените мрежи се намират руските военни бази в Калининград. Откакто Русия анексира полуостров Крим в противоречие с международното право, Литва значително подобри граничния си контрол с руския ексклав, обяснява германската обществено-правна медия. Направени са инвестиции от близо 50 милиона евро - за нови камери, нови огради и повече служители. Гришконис работи тук отдавна, като през всички тези години е било спокойно, споделя той.

Сега обаче не е сигурен, че нещата няма да се променят. "Откакто Русия нападна Украйна, ситуацията не е особено приятна. Но като граничари сме подготвени за всичко."

Границата, определена след края на СССР

В малкия граничен град Виштитис някога са живели няколкостотин души, междувременно почти всички са го напуснали, пише АРД. Останали са малцина - като Мариона Жукаускене. 86-годишната жена като дете е преживяла германската окупация, а после и тази на Червената армия. Съседката ѝ Ирена я посещава ежедневно. От кухненския прозорец се вижда огромната телена ограда.

Къщите на двете жени са можели да останат и от другата страна на границата, когато Литва обявява независимост от Съветския съюз. "Руснаците така бяха начертали границата, че къщите ни оставаха на руска територия", спомня си Ирена. Чак след преговори се "върнали" на литовска земя, обяснява АРД. А литовката благодари на Господ.

Страхът от Русия е вкоренен дълбоко

Естония, Латвия и Литва членуват в ЕС и НАТО вече 20 години и се гордеят с това. Учителят по история във Вилнюс Алгис Битаутас разказва на шестокласниците, на които преподава, за пътя на Литва на запад. Казва им, че си спомня деня, в който страната се е присъединила към Алианса - той го определя като много щастлив за Литва. След това в класната стая се говори за края на Втората световна война и за съветската окупация, пише АРД. На стената виси голяма снимка на трима литовски борци за свобода.

Страхът от Русия има дълбоки корени в балтийските държави - дори и сред децата, посочва германската обществено-правна медия. "Русия нападна Украйна и Украйна сега се опитва да си върне окупираните територии", обяснява едно 12-годишно момиче и казва, че се притеснява войната да не се разрасне.

Нов полигон за военни учения

В източната част на Литва, недалеч от границата с Беларус , се намира малкото село Руднинкай. По време на Студената война там са се обучавали съветски военни, а сега предстои да дойдат войници от НАТО, както и от Бундесвера, информира АРД. В района интензивно се изсичат огромни горски площи и се прокарват нови пътища.

Офицерът Римантас Ярмалавичус обяснява, че в Руднинкай ще бъде разположен един от най-големите полигони за военни обучения в целия балтийски регион. "Скоро тук ще започнат тренировки за отблъскване на танкове, има полигони за обучение на много войници, тежки картечници, специални терени за танкове. Размерът е доста впечатляващ."

Полигонът е с площ 70 000 хектара и има за цел и да възпре Москва, пише АРД. Независимо дали на запад или на изток - страхът от следваща руска агресия е осезаем навсякъде в Литва. Ето защо през 2025-а година там ще започне обучението на още хиляди войници от НАТО, които да гарантират защитата на страната.

Автор: Кристиан Бленкер

Прочети цялата публикация