Fakti.bg | 19.03.2024 11:58:39 | 34

Липсваща половина от масивна статуя на Рамзес II е открита в Египет (СНИМКИ)

Египетското министерство на туризма и антиките откри липсващата горна част на статуя, посветена на Рамзес II.

Преди близо век в Египет е открита долната половина на варовикова статуя на цар Рамзес II. Сега археолозите са открили липсващата горна половина в губернаторството Миня в Египет като най-накрая e възстановena предишната слава на тази древна статуя.

В изявление на египетското Министерство на туризма и антиките се твърди, че откритието се е случило по време на разкопките на съвместна археологическа мисия на Върховния съвет по антиките и Университета на Колорадо.

На липсващата досега част от статуята са изобразени главата, раменете и горната част на торса на Рамзес II. Той е изобразен с двойна корона, известна като пшент, означаваща господството на древния фараон над Египет, както и с уреус - украшение за глава от кобра, което представлява богинята Уаджет.

Archaeologists in Egypt have recently unearthed the upper portion of an immense statue of Ramses II, resolving a mystery spanning a century. Discovered in the ancient city of Hermopolis (now Ashmunein), this 12.5-foot-tall limestone fragment aligns seamlessly with the lower… pic.twitter.com/nuvPXNkl7e

— The Inquisitive Mind (@inquisitivefeed) March 16, 2024

Уаджет, известна на древните гърци като Уто или Буто, е древноегипетска богиня и се смята за едно от най-старите божества в египетския пантеон. Името ѝ означава “зелена”, което отразява връзката ѝ със змиите, делтата на Нил, плодородието и живота.

Тя често е изобразявана като кобра или като жена с глава на кобра, което символизира ролята ѝ на защитник и пазител. Богинята Уаджет имала значително религиозно значение в Древен Египет. Тя е била покровителка и закрилница на Долен Египет, където е била почитана в град Буто, неин център на поклонение. Нейният аналог била Нехбет, богинята на лешоядите, която закриляла Горен Египет.

Заедно Уаджет и Нехбет били известни като “Двете дами”, представляващи обединението на Египет под единна монархия. Те често били изобразявани заедно върху короната на фараона или пшент, което символизирало властта на фараона над Горен и Долен Египет.

Уреусът, обикновено изкован от злато, също бил емблема на върховната власт. В древните изображения фараоните са били изобразявани с урея, за да обозначат своята власт.

Наскоро откритата част от самата статуя е висока над 3,6 метра. Когато бъде събрана заедно с долната си половина — която е открита в същия район през 1930 г. от германски археолози — се очаква тя да бъде висока около 7 метра.

Въпреки че това откритие слага край на почти вековното търсене на завършена статуя на Рамзес II, то далеч не е единствената структура, изобразяваща този легендарен фараон.

Рамзес II, известен още като Рамзес Велики, е един от най-прочутите и могъщи фараони на Древен Египет. Той управлява Египет в продължение на приблизително 66 години, от 1279 до 1213 г. пр. н. е., по време на 19-ата династия на Новото царство — върхът на могъществото и славата на Египет.

Рамзес II често е смятан за един от най-великите фараони поради многобройните му успешни военни кампании и архитектурни постижения. Като такъв Рамзес II е бил високо ценен сред своя народ и на места в цялата страна са изработени множество посвещения в негова чест. Например в провинция Асуан се намират храмовете близнаци в Абу Симбел, където на входа на Големия храм стоят четири 20-метрови статуи на Рамзес II.

При разкопки през 2019 г. е открита и рядка статуя на Рамзес II в близост до пирамидите в Гиза, а през 2017 г. археолозите откриват колосална статуя на фараона под бедняшки квартал в Кайро. Общо изследователите са открили повече от 350 масивни статуи, посветени на Рамзес II.

The incredible statue of Pharaoh Ramses II at the Mit Rahina Museum, 50km south of the Giza Pyramids.pic.twitter.com/TzjL7CrE1S

— Epoch Animal Lovers (@EP_AnimalLovers) March 14, 2024

С двете половини на тази статуя, които вече са обединени, Министерството на туризма и антиките обяви, че се полагат усилия за почистване и реконструкция на масивната варовикова статуя.

Прочети цялата публикация