Fakti.bg | 24.03.2024 05:52:51 | 39

Хората, които практикуват фастинг, са с 91% по-висок шанс да починат от сърдечно заболяване

Хората, които практикуват периодично гладуване са много по-склонни да страдат от сърдечно-съдови заболявания. Това показва последното проучване на Американската сърдечна асоциация, пише Newsweek, цитиран от varna24.bg. То е било проведено между 18 – 21 март в Чикаго. Тези, които се хранят само в рамките на 8 часа от деня, са с 91% по-висок шанс да починат от сърдечно заболяване, отколкото тези, които следват нормална диета. Резултатът е неочакван, тъй като предишни изследвания са показвали точно обратния ефект - фастингът подобрява сърдечното налягане, кръвната глюкоза и нивата на холестерол.

Какво представлява фастингът?

Периодичното гладуване е метод на хранене, при който на определни периоди човек гладува, а през други се храни. Има няколко начина да се прилага, като най-разпространеният е методът 16/8 – 16 часа фастинг и 8 часа хранене. Другата схема на хранене е 5:2 – 5 дни се храните нормално и ограничавате на калориите до 500-600 за два непоследователни дни.

Какво казват експертите?

"Ограничаването на храната до прозорец от 8 часа получи доста голяма популярност през последните години, като начин за загуба на тегло и подобряване на здравето. Въпреки това обаче последното проучване показва, че не се знае какви могат да бъдат ефектите от прилагането му за дълъг период от време“, каза авторът на проучването Виктор Жонг. Изследването е проведено сред 20 000 възрастни в цялата страна. Резултатите от него показват, че хората, спазващи диета на принципа 16/8, са изложени на 91% по-висок риск от това да починат от сърдечно-съдово заболяване. Проучването показва още, че хората, хранещи се в прозорец от 8 до 10 часа на ден, имат 66% по-висок шанс да загинат от сърдечен удар, а също така, че фастингът не води до намаляването на риска от фатален край заради заболяване. Учените са открили още, че хората със сърдечни заболявания или рак имат много по-голям шанс да починат заради сърдечна криза, отколкото онези, които се хранят в прозореца от над 16 часа на ден. Точно обратното - много по-вероятно е това да не се случи.

Прочети цялата публикация