Предвоенно положение в Русия! Владимир Путин събра спецслужбите
Руският президент Владимир Путин иска да обсъди със службите по-нататъшни действия и заради това в понеделник, на третия ден след терора в културния център в Подмосковието, ще проведе съвещание. Според агенция "Интерфакс" говорителят на Кремъл Дмитрий Песков е заявил, че за вечерта е насрочена среща с представители на организациите за сигурност и други сфери на държавната власт. Те ще обсъдят и въпроса за това какви служби могат да бъдат използвани в подкрепа на жертвите и техните семейства.
Русия сее съмнения относно авторството на ИД
Говорителят на Кремъл Песков не коментира предисторията на нападението срещу концертната зала "Крокус сити хол" в петък. Вместо това той се позова на информация от руските правоприлагащи органи и препрати медиите към официалната информация. От думите му обаче стана ясно, че руските правоприлагащи органи работят самостоятелна и без международна помощ.
И в момента няма никакви контакти със западни колеги, посочи Дмитрий Песков.
На въпрос за предупреждението за възможни терористични атаки, отправено от САЩ в началото на март месец, Песков заяви, че разузнаванията никога не предоставят информация на Кремъл, а по каналите на службите, от спецслужби към спецслужби. "Това се отнася към категорията на чувствителната информация, която разбира се не се разгласява.
Представители на САЩ заявиха, че са предупредили Русия за предстоящо нападение по-рано този месец.
От Кремъл отказаха да коментират и каквото и да е било за видимите признаци на насилие - синини, подутини и рани - по телата на заподозрените, които бяха забелязани по време на съдебните заседания за гледането на мярката им. Песков бе лаконичен: "Оставям този въпрос без отговор."
В руските социални мрежи бе разпространен и видеозапис на разпит на един от задържаните, на който запис се вижда и че му е отрязано или нарязано ухото, а по лицето му има и кръв. Друго видео показва разпит при използване на електрошок.
Терористичната милиция "Ислямска държава" пое отговорност за нападението, като няколко пъти прави и изявления, включително публикува видео, заснето от гледната точка на нападател. Западните служби смятат за достоверно, че зад нападението стои клонът на ДАЕШ в Афганистан.
Въпреки това и Путин, а и други руски представители отправиха обвинения, че Украйна е предполагаемо замесена в терористичното нападение. Не бяха представени никакви доказателства. Украинското ръководство категорично отрече това още вечерта на нападението, предугаждайки в голяма степен информационната операция на Кремъл.
В обръщението си към нацията руският президент не спомена изобщо терористите от "Ислямска държава", за сметка на това направи намек за участието на Украйна заради предполагаемото намерение на нападателите за избягат в тази посока. Беше направено и твърдение, че някои хора от "украинската страна" са били готови да преведат въоръжените мъже през границата. Украйна категорично отрича да е замесена в нападението.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова в типичния ѝ стил беше по-остра. Тя постави под въпрос дали зад нападението стои "Ислямска държава".
"Внимание - един въпрос към Белия дом: Сигурни ли сте, че това е ИД? Може ли да помислите още веднъж?", написа Захарова за "Комсомолская правда".
Прочети цялата публикация



"Много умен ход": Зеленски обяви, че е готов за избори
Какво са знаели германските тайни служби за Путин
Нито един милиметър: целта на Путин за Украйна е ясна
Кремъл: Русия се стреми към мир, макар да смята Зеленски за нелегитимен
Путин няма да спре войната: Украйна губи територии, а търпението на САЩ се изчерпва
ISW: Украинската армия продължава масираните удари по руски рафинерии
Русия определи пънк групата "Пуси райът" за екстремистка организация
Кремъл: Отказът на Украйна от НАТО е ключов елемент за мирни преговори
Донбас не е крайната цел на Путин, предупреждава ЕС
Кремъл затяга позицията си за мир: териториални претенции и военен натиск на фона на преговорите
Мира Добрева: Крадецът, който ме обира цели пет пъти, се уби!
АПИ предупреди за затруднения с купуването на винетки тази седмица
ЕС със санкции срещу любимия на Путин дискусионен клуб "Валдай"
Милиардер от САЩ направи голямо дарение за сириеца, обезоръжил терорист в Сидни
Нима Вселената щампова Земи като на поточна линия? Нова теория подсказва, че не сме сами
ДФЗ изплати близо 14 млн. лева по de minimis на стопаните, произвеждащи оранжерийна продукция, картофи, тютюн, култивирани гъби и маслодайна роза
Разкриха незаконна търговия със защитени диви птици на пазар в Пловдив
Коледният дух завладява Сандански тази вечер с началото на малките коледни концерти „Край елхата“.
ВАЖНО за санданчани! Затварят улица за ремонт
"БДЖ - Пътнически превози" получава от правителството заем от 40 млн. лв.