Fakti.bg | 31.03.2024 16:00:07 | 33

Украйна се готви да се присъедини към клуба на ЕС, но Брюксел не иска да говори за това

ЕС не иска да говори публично за приемането на нови членове на фона на гневни фермери, организиращи бурни протести из целия континент, пише "Политико".

Фермерите казват, че са заседнали в загубена битка срещу конкуренция с евтин внос от страни извън блока, като много храни идват от Украйна. Те също така казват, че са разтърсени от по-високите от нормалното разходи за гориво, както и от екологичните разпоредби на Брюксел.

Засега европейските лидери раздават отстъпки, с които се надяват да зарадват разгневените фермери. Късно в понеделник страните от ЕС се съгласиха да наложат ограничения върху продажбите на украинска селскостопанска продукция, нанасяйки значителен удар на нейния износ. На среща на 27-те правителствени пратеници Франция излезе в подкрепа на Полша, като поиска лимит върху вноса на украински птиче месо, яйца, захар и пшеница, казаха двама души, информирани за дискусията, пред Brussels Playbook .

Запитани защо са отстъпили, висши служители обвиниха страха на своите лидери, че протестите на фермерите могат да подхранват нови популистки партии, като BBB в Нидерландия.

Междувременно европейските лидери свеждат разговорите за разширяване до минимум, особено след като остават само три месеца до изборите за ЕС.

Някои служители на ЕС казаха пред POLITICO, че предпочитат да запазят в тайна извършената работа за подготовка за евентуална интеграция на Украйна, Молдова и редица страни от Западните Балкани - особено страничните ефекти, които биха имали за фермерите.

"Нека бъдем честни: никой не иска да говори за това преди европейските избори", каза един служител на ЕС, получил анонимност, за да говори свободно.

"Говоренето за по-малко субсидии за европейските фермери не е нещо, което бихте искали да поставите в лозунгите на кампанията си - или да дадете като електорална амуниция за крайната десница", добави служителят, имайки предвид изборите за Европейски парламент през юни.

Въпреки това председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която се кандидатира за втори мандат, обеща да подготви блока за Украйна. В речта си за състоянието на Съюза миналия септември фон дер Лайен каза, че това трябва да се реши "днес, ако искаме да сме готови за утре".

Тя добави: "Време е Европа отново да мисли мащабно и да пише собствената си съдба."

Опустошената от война Украйна, с близо 44 милиона души, ще бъде най-голямата територия в блока. Предвид населението си Киев би имал значително влияние в Европейския парламент и Съвета на ЕС.

Украйна, след като стане член на ЕС, ще има един от най-ниските БВП. Това би поставило огромен натиск върху кохезионната политика на блока - финансиране, което тече от по-богатите региони към по-бедните. Интегрирането на Украйна в блока може да означава около 186 милиарда евро фондове от ЕС, които ще потекат към страната за седем години, според вътрешна бележка на Съвета на ЕС миналата есен .

Бъдещото разширяване би означавало, че всички сегашни страни от ЕС "ще трябва да плащат повече и да получават по-малко", се посочва недвусмислено в документа. Блокът реши, че подготовката за евентуална интеграция на Украйна, Молдова, Грузия и шест страни от Западните Балкани трябва да се извършва вътрешно, а не пред очите на обществеността.

В крайна сметка приемането на нови членове в ЕС без вътрешноевропейски реформи е невъзможно, каза Кай-Олаф Ланг от Германския институт за международни въпроси и въпроси на сигурността, мозъчен тръст.

Това не е нещо, което искат да чуят европейските фермери, които ще се стечат в Брюксел за нов кръг от протести, докато 27-те правителствени ръководители на ЕС се срещат в Брюксел този четвъртък.

Засега те няма да се притесняват.

Когато европейските лидери се срещнат тази седмица, за да обсъдят разширяването - наред с други неща - на срещата си на върха, те почти няма да засегнат вътрешната си работа по разширяването. Лидерите на ЕС са готови просто да "направят равносметка" на това, което трябва да се направи, става ясно от последния проект на заключения от срещата, видян от Политико.

Комисията трябваше да публикува съобщение относно реформата преди разширяването в края на февруари. Това не се случи и проектът беше силно смекчен, казаха други трима служители на ЕС .

Няколко държави поискаха от Комисията да се фокусира по-малко върху финансовите последици и бъдещите институционални реформи, добави дипломат от ЕС.

Съобщението трябва да бъде публикувано в сряда - ден след като министрите по европейските въпроси го обсъдят.

"Можете да почувствате много нервност относно този документ в редиците на Комисията", каза дипломатът по-горе. "Разбира се, предизборният период не помага."

Изборите за Европейски парламент усложняват въпроса, каза Ланг. "Тези, които подкрепят разширяването, може да се страхуват, че ще започнат дебат за реформи... които биха могли да мобилизират противниците на един по-свързан ЕС", визирайки Унгария.

Унгария блокира разговорите около подкрепата на ЕС за Украйна в замяна на размразяване на до 50 млрд. евро фондове. Едва когато министър-председателят Виктор Орбан напусна залата по време на Съвета на ЕС през декември, другите 26 лидери успяха да предприемат стъпки по първоначалните стъпки на Украйна за присъединяване.

Някои държави стават все по-нетърпеливи, като призовават да се направи повече за разширяването, особено след като през март Комисията предприе стъпка към отваряне на блока за потенциални нови членове, като Босна и Херцеговина.

"Процесите на разширяване и вътрешни реформи трябва да вървят ръка за ръка", каза Тиаго Антунес, португалският държавен секретар по европейските въпроси, чиято страна настоява за реформи в ЕС.

"Ние наистина очакваме това съобщение от Комисията и имаме големи очаквания. Много е необходимо да се обсъдят реформите, които са необходими, за да се подготви новите страни-членки да се присъединят към Съюза.

Но истинският дебат ще се случи след европейските избори, казаха дипломати и официални лица.

В края на юни европейските лидери ще подпишат така наречената стратегическа програма за следващата Европейска комисия и по-специално вътрешноевропейската реформа.

Очакванията са Полша, която ще поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС през 2025 г., да започне да полага основите за разширяване.

Прочети цялата публикация