Fakti.bg | 04.04.2024 08:58:59 | 25

Сондата "Паркър" за пръв път видя отблизо какво се случва на Слънцето по време на изригване (ВИДЕО)

Сондата "Паркър" на НАСА за първи път "надникна" в коронална маса по време на нейно изригване от Слънцето, съобщи сайтът Спейс.

Кадрите са много ценни за астронавтите. Инструментът на сондата WISPR улови ясни турбулентни вихри в изхвърлянето на коронална маса. Според физиците това е неустойчивост на Келвин-Хелмхолц.

Явлението се появява в облаците, когато скоростта на вятъра в единия край е различна от тази в другия. Специалистите предполагат, че в случая то възниква, защото плазмата в изхвърлянето на короналната маса се движи обратно на фоновия слънчев вятър. Досега учените не са разполагали с подходящото оборудване на подходящото място, за да го наблюдават при Слънцето, пише БТА.

NASA's Parker Solar Probe peers into a coronal mass ejection for the 1st time https://t.co/1KKqpSmNUO pic.twitter.com/ldnTdOatDp

— SPACE.com (@SPACEdotcom) April 2, 2024

Разбирането на тази турбуленция е много важно за изучаване на еволюцията и кинематиката на слънчевите изригвания, каза Евангелос Паурис от университета "Джордж Мейсън".

Сондата "Паркър" беше изстреляна към Слънцето на 12 август 2018 г. Оттогава елиптичната орбита я насочва в слънчевата корона по-близо от всякога - тя е първият космически апарат, навлязъл във външната атмосфера на Слънцето, само на 11,5 слънчеви радиуса от повърхността на звездата.

Сондата още не е достигнала последната си орбита. През ноември тази година ще прелети за седми път покрай Венера, като отново ще свие своята орбита около Слънцето, за да може през 2025 г. и по-късно да премине само на 9,5 слънчеви радиуса от звездата.

Прочети цялата публикация