Fakti.bg | 08.04.2024 08:01:56 | 26

Мащабна руска офанзива: Путин с цената на всичко ще се опита да извърши пробив на фронта

Със сигурност през лятото на тази година Русия ще започне мащабна офанзива на фронта. Владимир Путин ще направи всичко възможно, за да форсира пробив, независимо от цената, пише focus.de.

След калния период, известен като распутица, който даде на украинците глътка въздух, руснаците се готвят за нова атака. Путин ще направи всичко възможно, за да форсира пробив с огромните си военни ресурси.

Ако Москва успее да направи големи пробиви на фронтовете, тогава ще бъде трудно да се запази жизнеспособна Украйна. А ако през ноември Доналд Тръмп спечели президентските избори, САЩ ще оставят Украйна без помощ.

Ако обаче Украйна успее да удържи фронтовете през 2024 г. и евентуално Джо Байдън победи в САЩ, тогава войната ще продължи, но може да има изгледи някакъв вид прекратяване на огъня или поне прекъсване да бъде постигнато през 2025 г.

Европа ще живее със Студена война 2.0, която вероятно ще бъде много по-гореща от тази, която приключи през 90-те години. Защото Киев няма да приеме окупацията на големи части от страната си и ще продължи да действа тайно срещу руските окупатори в страната, докато Путин ще направи всичко, за да дестабилизира Украйна и да я доведе до нежизнеспособно състояние. Рецидивът е почти гарантиран.

На фронта не се знае какво ще се случи, но има някои ясни тенденции: западните санкции досега са били до голяма степен неефективни. Москва отново има инициативата на фронта. Руската армия от месеци поддържа силен натиск върху украинските защитници. След падането на Авдеевка украинците в момента се вкопчват в терена на запад от нея, докато трескаво се изгражда нова отбранителна линия по-дълбоко във вътрешността.

Руската армия търпи много по-големи загуби от украинската, но тя може да си го позволи. Според западни оценки Русия набира до 30 000 нови войници всеки месец, а фабриките непрекъснато произвеждат нови военни материали в режим 24/7. В момента има най-малко 500 000 руски войници, разположени в Украйна, в сравнение с приблизително 170 000 в началото на войната.

На този фон Западът изглежда неспособен да направи необходимото. САЩ, „арсеналът на демокрацията“, световната суперсила, а между другото и гарант за Украйна (Будапещенски меморандум), не е в състояние да остави настрана вътрешнополитическите спорове за няколко месеца, за да снабди Киев с необходими оръжия.

Прочети цялата публикация