Русия е унищожила почти всички украински топлоелектрически централи
При атаките срещу енергийната инфраструктура на Украйна, които руската армия предприе през последния месец, са били унищожени или завзети повечето топлоелектрически централи в нападната страна, предаде ДПА, като се позова на изявления на засегнатите компании и публикации в украински медии, съобщи БТА.
"След последния обстрел и разрушаването на ТЕЦ "Трипиля" държавната компания "Центенерго" загуби 100% от капацитета си за производство на електроенергия", съобщи днес новинарският сайт "Украинска правда".
Информацията бе оповестена след разрушаването на топлоелектрическата централа край Змиев в Харковска област, Източна Украйна. Електроцентралата "Углегорск" в Донецка област, която също е собственост на "Центренерго", е под руски контрол от лятото на 2022 г.
Най-голямата частна енергийна компания в Украйна ДТЕК заяви, че пет от шестте ѝ електроцентрали са понесли сериозни щети и само 20% от капацитета ѝ за производство на електроенергия е останал невредим. Според "Украинска правда" обаче след последните атаки този процент е намалял.
В не по-добро положение се намира и третият оператор на топлоелектрически централи – "Донбасенерго“. Електроцентралата край Старобешево в Донецка област е под контрола на проруските сепаратисти от 2015 г. насам. Втората електроцентрала на компанията - край град Славянск - редовно е подлагана на обстрел, съобщиха представители на "Донбасенерго".
Русия атакува и украински водноелектрически централи. Ракетни атаки през март извадиха от строя голямата ВЕЦ "Днепър" в Запорожка област. Според "Украинска правда" атаките са били фокусирани върху тецове и вецове, които играят важна роля за стабилизирането на мрежата, тъй като са в състояние бързо да увеличат производството на електроенергия сутрин и вечер, когато потреблението значително се повишава.
Трите украински атомни електроцентрали, които остават под украински контрол, не са били атакувани. Министърът на енергетиката Херман Халушченко неотдавна заяви, че ядрените централи осигуряват над 50 % от производството на електроенергия в Украйна.
Междувременно държавната Енергийна компания на Украйна (ЕКУ) съобщи, че увеличава вноса на електроенергия от ЕС, за да компенсира щетите от руските атаки, предаде Укринформ. От средата на март 2024 година ЕКУ е удвоила е вноса на електричество на дневна база. Освен от Словакия и Румъния от март държавната компания започна да внася електроенергия и от Унгария.
Прочети цялата публикация



Зеленски разкри подробности за конфликта с Федоров и предупреди за недостиг на ракети „Пейтриът“
Жертвите на Украйна: когато майка звъни на мъртвия си син
Как Северна Корея разцъфтя покрай военната помощ за Русия
Взривове в Самара: Ударен ли е ракетният център?
Украински военнопленници обвиниха Русия в системни изтезания и сексуално насилие
Полша: Защо има все повече нападения срещу украинци
Украйна никога няма да се присъедини към НАТО?
Ердоган – двуликият „Янус“ от Анкара
Войната става все по-скъпа за Путин! Украинската армия нанесе над 100 успешни удари при 40-дневната си кампания срещу Русия
Украйна напълно унищожи складова база на руската компания Wildberries в Самарска област
Четири години без Атанас Градев и Йордан Илиев: Бургас почита паметта на двамата полицаи
Борисов от Ямбол: Бургас получи „Евровизия“, а вие самолети (ВИДЕО)
Пожарът край Хасково: 10 000 декара са унищожени от огнената стихия
Русия атакува фабрики за оръжие в страни от НАТО, включително и в България
Поляк се е удавил на плажа в „Слънчев бряг“
ISW: Руснаците напредват източно от Славянск
Вътрешният министър ще награди в Бургас двамата младежи, помогнали да бъде спрян пожарът край Кошарица