Fakti.bg | 14.04.2024 07:01:51 | 28

Войната в Украйна: Иде още по-голяма вълна бежанци?

Експертите рисуват мрачно бъдеще, ако Русия спечели войната срещу Украйна. "Ако Путин постигне целите си и Украйна загуби войната, това може да превърне още милиони хора в бежанци", казва в интервю за ДВ Гералд Кнаус, австрийски експерт по миграцията и ръководител на мозъчния тръст "Европейска инициатива за стабилност" (ЕИС).

Русия бележи успехи на фронта

Сега Русия почти ежедневно съобщава за свои успехи в Украйна. Двете страни се обстрелват с ракети и дронове, но предимството е на страната на Русия, която е по-добре въоръжена и дори наскоро започна открито да нарича действията си в Украйна "война", а не както досега "специална военна операция". В същото време международната подкрепа за Украйна намалява.

"Ако Харков и други големи украински градове бъдат разрушени, ако броят на жертвите се увеличи и надеждата започне да се топи, може да се сблъскаме с най-големия бежански поток в света от 1940-те години насам", предупреждава Кнаус. Хелге Линд, вътрешно-политически експерт на германските социалдемократи, не е съгласен с него. Също в интервю за ДВ Линд казва, че не очаква толкова голям брой бежанци от Украйна. Според него това може да се случи само ако бойните действия ескалират. "Засега няма опасност от нова голяма бежанска вълна", твърди той.

В Германия вече има над 1,6 милиона украински бежанци

Когато преди повече от две години Русия нахлу в Украйна в нарушение на международното право, народът на Германия демонстрира искрена солидарност с украинците: и обикновените германци, и политиците подкрепиха бежанците от Украйна. За тях важат сериозни облекчения: на тях им е спестена бюрократичната процедура по кандидатстване за убежище, те могат незабавно да започват работа и имат право на социални помощи, медицински грижи и езикови курсове. От общо 4,3 милиона украински бежанци, прокудени от войната, около 1,65 милиона се намират именно във Федералната република – по данни на Министерството на вътрешните работи от края на март. Броят им продължава да нараства, което тревожи опозиционните консервативни партии Християндемократически съюз (ХДС) и Християнсоциален съюз (ХСС). "Ние, европейците, носим специална отговорност за тези, които са дошли при нас от съседните страни, бягайки от войната. Но все някога капацитетът ни ще достигне своя предел", заяви пред ДВ експертът по вътрешна политика на ХДС Торстен Фрай.

Как се разпределят бежанците

След началото на пълномащабната руска агресия първоначално повечето украински бежанци потърсиха убежище в съседните страни от Централна и Източна Европа, най-вече в Полша. Когато бежанската вълна от Украйна достигна своя пик, в Полша имаше 1,6 милиона украинци, избягали от войната. Днес броят им е спаднал под един милион. Сега Германия отчита най-големия брой украински бежанци в абсолютна стойност сред европейските държави. Ако обаче съпоставим броя на бежанците към този на населението, ще получим съвсем различна картина, отбелязва изследователят на миграцията Кнаус. Така например в България делът на бежанците е 3,4%, в Чешката република - 2,6%, а в Германия - само 1,4%. С общо население от около 38 милиона души Полша също поема забележителен дял от грижата за бежанците: около 2,6 процента от населението на страната са бежанци от Украйна.

Призиви за солидарност в Европа

В същото време Торстен Фрай критикува факта, че като абсолютна стойност на бежанците „Германия трябва да изнесе основната тежест“ в сегашната криза, породена от войната срещу Украйна. В тази връзка той призовава германското правителство да издейства по-равномерно разпределение на украинските бежанци в страните от Европа. „Само Баден-Вюртемберг, една германска провинция с население от 11 милиона души, е приела повече украинци, отколкото 68-милионна Франция“, отбелязва той. Хелге Линд от управляващата Социалдемократическа партия допуска, че бежанците ще предпочетат Германия пред Франция, Белгия или Италия – заради по-благоприятните условия, които Федералната република предлага като възможности за трудова заетост и социални помощи.

Готова ли е Германия да приеме още бежанци?

Руската агресия срещу Украйна причинява все повече жертви и провокира нови бежански потоци. Какво ще се случи, ако Путин успее да спечели, ако трайно анексира части от Украйна и продължи да тероризира населението ѝ? "ЕС не е подготвен за най-лошия сценарий, който може да последва", казва Кнаус. Все повече хора от различни страни търсят закрила в Германия, което поставя под силен натиск политиците – и управляващи, и опозиция. Торстен Фрай от ХДС очаква, че през тази година в Германия могат да пристигнат още 300 000 души, търсещи убежище. Много градове вече се оплакват, че са достигнали предела на възможностите си и ако притокът на хора от Украйна "отново се увеличи значително, дебатът за миграцията веднага ще се възобнови в Германия“, казва той. Но Линд, Фрай и Кнаус са съгласни с едно: най-добрият начин за решаване на проблема е да се окаже огромна военна подкрепа на Украйна - за да не се налага още хора да бягат от войната.

Автор: Фолкер Витинг

Прочети цялата публикация