Fakti.bg | 17.04.2024 05:30:36 | 142

След разгром над Голдън Стейт, сезонът за Везенков и Сакраменто продължава

Сакраменто Кингс на Александър Везенков съкруши Голдън Стейт Уориърс в плей-ин турнира на НБА. Българинът игра само две минути и не можа да се разпише, но неговите съотборници изнесоха истинска лекция на тима, който спечели 4 титли между 2015 и 2022 година. "Кралете" се наложиха със 118:94 и в събота ще се изправят срещу Ню Орлиънс Пеликанс в директен спор за участие в плейофите.

Калифорнийското дерби се превърна в рецитал на домакините. Баскетболистите на Майк Браун поведоха от началото и нито за миг не дадоха шанс на Стеф Къри и компания да си помислят за обрат. Според мнозина, това е краят на династията на Голдън Стейт, като се очаква през лятото отборът да се раздели със славните ветерани Клей Томпсън и Дреймънд Грийн.

Сакраменто и Голдън Стейт се изправиха един срещу друг в първия кръг на плейофите през миналия сезон, когато "воините" спечелиха серията с 4-3, а Къри наниза 50 точки в решаващия седми мач. Днес обаче Сакраменто взе сладък реванш.

FINAL: Kings vanquish the Warriors, 118-94. ???? Keegan Murray: 32 PTS, 9 REB ???? De’Aaron Fox: 24 PTS, 6 AST ???? Domantas Sabonis: 16 PTS, 12 REB ???? Harrison Barnes: 17 PTS, 4 REB Kings Win presented by @redhawkcasino pic.twitter.com/R2g0FOafk2

— Sacramento Kings (@SacramentoKings) April 17, 2024

В редовния сезон съперниците си размениха по две победи, а три от мачовете приключиха с една точка разлика.

Мачът в "Голдън Уан Сентър" започна с тройка на Дреймънд Грийн, но Сакраменто отвърна с две точни стрелби зад арката на Кийгън Мъри. Домакините действаха много агресивно в защита, а Мъри вкара 11 от първите им 15 точки.

Звездите Ди'Аарън Фокс и Домантас Сабонис също стартираха уверено и първото прекъсване дойде при аванс от 7 точки в полза на Кингс - 19:12. Открадната топка и забивка на Фокс направиха разликата двуцифрена. Появата на ветерана Крис Пол не промени ситуацията на паркета и Голдън Стейт загуби първата част с 22:31.

Сакраменто продължи да наказва грешките на гостите и след поредната тройка, този път на Харисън Барнс, Стив Кър се принуди да вземе ранен таймаут във втората четвърт. Клей Томпсън не можеше да вкара кош, а Стеф Къри получи по-дълга почивка и в негово отсъствие "воините" страдаха сериозно.

Многото откраднати топки и борби в нападение също илюстрираха по-голямото желание на Сакраменто. Голдън Стейт обаче съкрати пасива си с 6 поредни точки на Джонатан Куминга. В края на полувремето атаката на домакините зацикли и те се прибраха в съблекалнята с минимална преднина - 54:50.

Стеф Къри се активизира и вкара първите си две стрелби в третата четвърт, но Клей Томпсън все така не можеше да намери пътя към коша. Сакраменто отново заложи на изстрели от далечна дистанция и дръпна с двуцифрена разлика, но Сабонис направи четвъртото си нарушение и това беше сериозен проблем за Майк Браун. Кион Елис се възползва максимално от минутите, които получи, и с негова тройка домакините поведоха със 74:62, а веднага след това Ди'Аарън Фокс също беше точен зад арката.

В тези минути единствено Стеф Къри беше заплаха за коша на Сакраменто, а неговите съотборници изглеждаха много разколебани. Домакините постоянно вдигаха разликата и в края на третата част тя беше 15 точки - 91:76, след като Андрю Уигинс пропусна два пъти от наказателната линия.

Фокс получи почивка за старта на последния период, а Сабонис се завърна на паркета и присъствието му веднага се усети. Харисън Барнс вкара от много трудна позиция за 97:78 и не се виждаше как Голдън Стейт може да навакса. Притеснението в редиците на гостите личеше в почти всяко отиграване. Клей Томпсън отново получи шанс от Стив Кър, но поредният му шут не попадна в целта, въпреки че беше оставен непокрит.

Шест минути преди финалната сирена Харисън Барнс наниза тройка за 105:86 и за всички в залата стана ясно, че Сакраменто няма да изпусне победата. Стив Кър не извади от игра основните си баскетболисти, но това само удължи агонията на "воините". Все пак, в последните две минути на паркета се появиха резервите на Голдън Стейт, а шанс получиха и играчите от пейката на Сакраменто, сред които и Везенков. Българинът имаше време за една стрелба от тройката, която пропусна, а финалната сирена дойде при 118:94.

Кийгън Мъри беше най-резултатен в мача с 32 точки, към които добави и 9 борби. Ди'Аарън Фокс завърши с 24 точки, а още трима състезатели на Сакраменто стигнаха до двуцифрен актив - Харисън Барнс (17), Домантас Сабонис (16) и Кион Елис (15)

Стеф Къри вкара 22 точки за Голдън Стейт, а с по 16 се отчетоха Джонатан Куминга и Моузес Муди. Клей Томпсън не успя при нито една от десетте си стрелби.