Разочарование в Косово от неизпълнението на декларацията за изчезналите лица
Всеки път, когато се появи неочакван гост, си мисля, че може би той се е завърнал. Все още мисля, че може да се върне някой ден, казва Лутфие Адеми, която търси брат си от 25 години, предаде за БТА агенция КосоваПрес.
През всички тези години Адеми носи снимката на брат си, като един от малкото спомени за него и така подтиска липсата на Адем Адеми. Пролетта ѝ напомня за последната среща, но и за деня, когато членовете на семейството за последно са имали информация за местоположението му. От 19 април тази година жената от Митровица живее с надеждата, че някой ден поне останките му ще бъдат открити.
Лутфие казва пред КосоваПрес, че не е доволна от работата на институциите и споменава декларацията за изчезналите лица, която остава само на хартия. Всеки път, когато говори за брат си, който е бил в 50-те си години тогава, тя не може да се сдържи да не заплаче. Последната ѝ среща с брат ѝ, който работи като доктор в болницата в Митровица, е няколко дни преди той да изчезне. Той е лекувал членове на Армията за освобождение на Косово.
Луфтие продължава да възлага надежда на международната общност, но не и на Сърбия, че един ден ще ѝ дадат информация за останките на брат ѝ. Тя допълва, че това да не знаеш каква е съдбата на липсващ човек означава твърде много в Косово. Въпреки дългото очакване, тя се надява, че всеки момент Адем ще почука на вратата.
Преди година Косово и Сърбия се споразумяха за съвместна декларация за изчезналите лица. Декларацията бе подписана в Брюксел и предвижда пълен достъп до важни документи за определянето на съдбата на липсващите лица.
Членовете на семействата на изчезналите казват обаче, че този проблем остава решен само на хартия.
Косовската правителствена Комисия за изчезналите лица е изпратила запитвания за достъп до архивите на 37-а бригада на бившата Югославска армия, но досега не е получила отговор от сръбска страна.
Дори ръководителят на асоциация „Гласът на родителите“ Байрам Керкини казва, че преди година са се надявали, че нещата ще се задвижат с подписването на декларацията. Според косовския омбудсман Наим Келай прикриването на съдбата на изчезналите лица е продължение на военнопрестъплението.
Лутфие Адеми, която до последния си дъх ще чака информация за брат си, изисква справедливост и натиск върху международната общност. Тя призова институциите да бъдат ангажирани с всяко семейство, което от 25 години насам не знае нищо за любимите си хора.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора ѝ като източник)
Прочети цялата публикация