Fakti.bg | 05.05.2024 15:00:33 | 40

Челси прегази Уест Хам и застигна Манчестър Юнайтед

Тимът на Челси прегази Уест Хам с 5:0 в шампионатен мач от 36-ия кръг на Висшата лига, който се игра на “Стамфорд Бридж”. С този успех “сините” застигнаха Манчестър Юнайтед, който обаче е с двубой по-малко. Седмата позиция в крайното класиране може да донесе квота за Лигата на конференциите, което би било утеха за динамичния сезон на отбора на Маурисио Почетино. До края на първенството Челси има да изиграе още три срещи.

Коул Палмър беше точен след четвърт час игра, след още толкова Конър Галахър удвои, а в 36-ата Нони Мадуеке направи аванса на домакините още по-изразителен. Само три минути след паузата Николас Джаксън покачи на 4:0, а отново той докара нещата до 5:0 в 80-ата. Изразителната победа на “сините идва десетина дни след кошмарната им загуба със същия резултат от Арсенал, както и веднага след успеха с 2:0 над Тотнъм в друго от лондонските дербита.

Уест Хам не успя да се противопостави по никакъв начин, като още до 36-ата минута авансът на домакините беше три гола. На всичко отгоре и малшансът попречи на “чуковете”, защото три пъти се стигна до греди след удари на Джаръд Боуен. Като оставим греди настрана, тимът на Дейвид Мойс беше пълно разочарование и вече има само една победа в последните си десет срещи.

За двубоя сега Почетино направил само една промяна в сравнение с 11-те, които започнаха срещу “шпорите”. Тиаго Силва измества младока Алфи Гилкрист в защитната четворка.

“Чуковете” започват със същите състезатели, които стартираха и срещу Ливърпул преди седмица.

Уест Хам създаде първата опасност в самото начало след влизане на Мохамед Кудус в наказателното поле, но пък Челси нанесе първия голов удар. Това се случи в 15-ата минута, когато Палмър беше точен за 1:0 с левия крак.

Веднага след подновяването на играта - минута по-късно - Уест Хам беше на крачка от изравнително попадение, но засичане на Джаръд Боуен с глава срещна гредата.

"Сините" бяха опасни в следващите минути и в 30-ата успяха да стигнат до второ попадение, което този път беше реализирано от Конър Галахър.

Настроението в представянето на Челси си личеше и след още пет минути само късметът спаси Уест Хам от попадение на Мадуеке. В случая се стигна до корнер, след изпълнението на който обаче тъмнокожият нападател все пак ликуваше. Той насочи топката в мрежата след засичане на Тиаго Силва - 3:0 за Челси.

Истинско чудо лиши Челси от гол за 4:0 в 38-ата, когато Палмър намери Галахър почти на празна врата, но той стреля в напречната греда.

В това лудо полувреме зрителите видяха още една греда за "чуковете", като тя пак беше "на сметката" на Боуен - в 44-тата минута.

Втората част продължи като първата и в 48-ата резултатът набъбна на 4:0. В случая Николас Джаксън вкара на празна врата след асистенция на Мадуеке.

Вече отдавна беше ясно, че тимът на Уест Хам доиграва мача, но пък и шансът оставаше все така далеч от него. Така например в 53-тата Емерсон Палмиери се оказа сам срещу вратаря на Челси, но шутира високо и неточно. Две по-късно пък Джордже Петрович се намеси и спаси летящия към мрежата му изстрел на Джеймс Уорд-Праус.

Последваха спокоен период, в който имаше няколко положения, но всички вече чакаха края на срещата. Джаръд Боуен обаче все така продължаваше да няма никакъв късмет, защото в 79-ата трети негов удар завърши с греда.

Секунди след това се стигна до контраатака, при която Джаксън вкара за 5:0.