Fakti.bg | 06.05.2024 13:37:04 | 38

Арабските страни смекчиха позицията си

Арабските страни смекчиха позицията си и вече не изключват възможността за разполагане на многонационални мироопазващи сили в ивицата Газа и на Западния бряг като част от следконфликтното уреждане на региона. Това съобщи британският вестник Financial Times с позоваване на неназовани арабски дипломати.

Според един от източниците позицията на редица арабски държави по отношение на разполагането на мироопазващи сили в палестинския анклав и на Западния бряг е смекчена през последните седмици. Докато преди това те настояваха, че Газа трябва да се управлява от самите палестинци и отказаха да подкрепят въвеждането на международни или регионални сили в анклава, сега те не изключват изпращането на мироопазващи войски като доказателство за техния „ангажимент към мирния процес“. в региона, обясни дипломатът.

Изданието посочва, че въпреки голямата отвореност към подобна идея, остава неясно кои конкретни държави подкрепят тази мярка. Така, според друг събеседник на изданието, досега само Египет е подкрепил мироопазващата инициатива, докато Саудитска Арабия, Йордания и Катар са против изпращането на арабски миротворци в Газа.

Друг източник на вестник отбелязва, че разполагането на всякакви сили трябва да бъде одобрено от Съвета за сигурност на ООН (СС). Според него временното разполагане на контингента е необходимо, за да се даде време на палестинските власти да създадат свои собствени „боеспособни“ сили. силите за сигурност.

Съветникът на палестинския президент Махмуд ал Хабаш каза на 2 май, че военното присъствие на арабските страни в палестинския анклав може да бъде предмет на дискусия след края на текущия кръг на ескалация.

Ситуацията в Близкия изток рязко се влоши след проникването на бойци от радикалното палестинско движение Хамас от ивицата Газа на израелска територия на 7 октомври 2023 г., което беше придружено от убийства на жители на гранични селища и вземането на повече от 240 заложници. В отговор Израел започна военна операция в палестинския анклав с цел унищожаване на военните и политически структури на Хамас и освобождаване на всички отвлечени. Към днешна дата, според Министерството на здравеопазването на палестинския анклав, в резултат на израелските действия са загинали 34,7 хиляди палестинци, а други 78 хиляди са били ранени.

Прочети цялата публикация