Fakti.bg | 10.05.2024 10:31:30 | 71

Стюардеса разкри нещата, които никога не би правила, ако беше редовна пътничка

От пиене на чай до игнориране на инструктажа за безопасност - бивша стюардеса разкри редица неща, които никога не би направила като пътник на самолет, след като се е запознала с тънкостите на индустрията.

Стюардеса от САЩ, която е работила в продължение на няколко години с различни авиокомпании, сподели някои от своите наблюдения и професионални съвети с DailyMail.com. Нейните напътствия ще ви помогнат да пътувате по-лесно и безопасно следващия път.

Ходене по чорапи или боси

Самолетите не се почистват толкова старателно и редовно, издава бившата стюардеса, заради което не препоръчва да се разхождате по чорапи или боси.

Тя съветва: „Килимите са доста груби, а подовете на тоалетните стават все по-мръсни с течение на полета. Аз бих си взела чифт джапанки с мен в салонния багаж. Когато приключите с тях, можете просто да ги поставите, е подметките една към друга, в плик с цип или найлонова торбичка, която ги държи далеч от другите предмети в чантата ви. Джапанките могат лесно да се чистят. Алтернатива е да опаковате чифт хотелски чехли и да ги изхвърлите в самолета, когато приключите с тях.“

Резервиране на място в задната част на самолета

След като е работила години наред в самолети, стюардесата е видяла затрудненията, причинена от дългите слизания, и хората в задната част на самолета, които бързат, за да хванат следващата си връзка на летището. Поради тази причина тя казва, че никога не би резервирала място отзад, когато времето за прехвърляне към следващата връзка е по-малко от час.

Ако можете, казва тя, изберете първокласни седалки в предната част на салона или такива, колкото можете по-напред в икономична.

Тя добавя: „Ако не сте успели да резервирате, опитайте да попитате стюардеса дали има свободни места по-отпред, ако полетът не е зает. Понякога, ако сте учтиви, те ще могат да ви настанят".

Носене на големи чанти като ръчен багаж

„Много хора се опитват да носят големи чанти като ръчен багаж, но това просто задържа всички, тъй като по-големите чанти са по-трудни за прибиране“, казва опитната пътешественичка.

Имайки това предвид, тя пътува само с една малка чанта в кабината и чекира всички по-големи чанти.

„Това не само облекчава товара ми, но и всяко малко нещо помага, когато става въпрос за по-безпроблемно изживяване на борда“, казва тя.

Пиене на кафе или чай по време на полет

Почти всички полети, включително на къси разстояния, предоставят топла напитка, но експертът предупреждава да не пиете чай или кафе в самолета. Тя казва, че каните с гореща вода рядко се „почистват старателно“ и могат да бъдат място за размножаване на микроби.

Вместо това тя препоръчва да се придържате към студени напитки за полета или да си напълните съд с гореща напитка от продавач на летището преди качване.

Носене на силен парфюм, силни аромати

„Това, което може да мирише приятно на вас, може да не мирише толкова божествено на човека до вас, така че опитайте да избягвате да използвате силни парфюми или одеколони, ако можете“, казва бившият салонен служител.

Тя също така посочва, че някои хора може да страдат от алергии или да са свръхчувствителни към аромати.

Наред с избягването на парфюми, тя препоръчва да се пазите от къри или ястия с чесън преди летене, тъй като „не всеки иска да вдишва остатъците от снощната ви вечеря“.

Нейният професионален съвет е да вземете душ, преди да тръгнете към летището, и да използвате мек дезодорант.

Докато „за тези, които имат достъп до салона, там често има душове, в които също можете да се освежите.“

Важността от хидратацията

След дълги престои в самолети бившата водеща казва, че осъзнава лечебната сила на водата. Тя съветва да вземете една голяма бутилка „чиста“ вода и да отпивате от нея през целия полет.

Авиаторът обяснява: „Въздухът е сух и с по-малко кислород и ще бъдете склонни да получите главоболие. Заради това водата ще бъде най-добрият ви приятел. Опитайте се да избягвате алкохола, ако можете, и се придържайте към добрата стара H2O. Ще се почувствате много по-освежени, след като стигнете до местоназначението си".

Друг съвет за по-приятен полет, който тя препоръчва, е да ставате, за да се разтегнете горе-долу „на всеки два часа".

Пренебрегване на инструктажа за безопасност

От работа на различни самолети бившата стюардеса казва, че е осъзнала важността на слушането на инструктажи за безопасност, тъй като може да има огромни разлики в разположението на самолета.

Професионалистът в пътуванията обяснява: „Въпреки че инструктажите може да са досадни за гледане, те като цяло са доста бързи и ще помогнат, ако възникне спешна ситуация. Важно е да знаете откъде пада вашата кислородна маска и как да я поставите. Същото важи и за спасителната жилетка".

„Друго нещо, което обичам да правя, е да броя редовете до изходните врати. По този начин, ако светлините изгаснат или дим изпълни кабината, аз знам приблизително колко далеч трябва да отида", посочва тя.

Разкопчаване на предпазния колан

"След като бях свидетел на много пристъпи на неочаквана турбуленция, винаги бих държала колана си закопчан по време на полети“, казва бившата стюардеса.

Ако планирате да се движите из кабината, за да посетите тоалетната, да отидете до кухнята на самолета или просто да протегнете краката си, тя съветва да се движите „с цел“, пише pochivka.blitz.bg.

Тя добавя: „Наистина е важно да не стоите безцелно, блокирайки пътеките. Само стоенето може да ви изложи на ненужни рискове и ако самолетът започне да се тресе, главата ви може да се удари в тавана, преди да имате време да реагирате.“

Прочети цялата публикация