Дългосрочни ангажименти! ЕС поема сигурността на Украйна
Европейският съюз се ангажира с дългосрочна подкрепа за сигурността на Украйна, уверявайки Киев, че ще му осигурява повече оръжия, военно обучение и друга помощ за следващите години, гласи проектодокумент, цитиран от Ройтерс, пише БТА.
Проектът, за който първи съобщи германският вестник "Велт ам зонтаг" през уикенда, определя ангажиментите на ЕС в областта на сигурността за Украйна. Длъжностните лица се надяват ангажиментът да бъде одобрен през юни или юли.
В случай на "бъдеща агресия", гласи документът, ЕС и Украйна възнамеряват да се консултират в рамките на 24 часа относно нуждите на Киев и "бързо да определят" следващите стъпки в съответствие с поетите ангажименти.
Документът е част от по-широките усилия на партньорите на Украйна да предоставят гаранции, че ще подкрепят Киев в дългосрочен план, тъй като не се вижда краят на войната за отблъскване на руската инвазия и няма непосредствена перспектива за членство на Киев в ЕС или НАТО.
Говорителят на ЕС по въпросите на външните работи Петер Стано заяви, че ангажиментите "ще помогнат на Украйна да се защити в дългосрочен план, да възпира актове на агресия и да се противопоставя на усилията за дестабилизация".
Планът на ЕС има за цел както да успокои Украйна, така и "да даде ясен сигнал на Русия, че ще продължим да подкрепяме (Украйна) - с каквото е необходимо", заяви Стано.
Проектът от 10 страници - с дата 12 април и видян от Ройтерс - изброява девет форми на помощ в областта на сигурността и отбраната, които ЕС ще продължи да предоставя, включително доставки на оръжие, обучение на войници, сътрудничество в областта на отбранителната промишленост и помощ при разминирането.
Посланиците на 27-те държави членки на ЕС обсъдиха миналия месец текста в Брюксел и сега той е в основата на дискусиите с Украйна, казват дипломати.
Осем от съюзниците на Киев, включително Великобритания и членове на ЕС като Германия и Франция, сключиха свои собствени споразумения за сигурност с Киев през последните месеци, припомня Ройтерс.
Длъжностни лица подчертават, че тези споразумения не са същите като пактът за взаимна отбрана между страните от НАТО. По-скоро те са ангажименти за предоставяне на Украйна на оръжия и друга помощ за укрепване на на нейната сигурност и възпиране на бъдещо нахлуване.
В проектодокумента на ЕС се казва, че ангажиментите по него ще останат в сила, "докато Украйна следва своя европейски път", като ще бъдат преразгледани най-късно след десет години.
В него не се уточнява стойността или количеството на бъдещата помощ. Подробностите за предложените мерки ще трябва да бъдат договорени от 27-те държави членки на ЕС, които предоставят и собствена двустранна помощ на Украйна.
В документа се отбелязва, че ЕС се е съгласил да предостави 5 млрд. евро във фонд за военна помощ за Украйна тази година. Но в него не се поемат ангажименти за същата сума през следващите години.
"Може да се предвиди по-нататъшно съпоставимо годишно увеличение до 2027 г.", гласи документът.
Прочети цялата публикация