Фестивалът в Кан бе открит с новия филм на 85-годишния Копола "Мегалополис" ТИЙЗЪР
С прожекция на новия филм "Мегалополис" на американския режисьор Франсис Форд Копола стартира 77-ия филмов фестивал в Кан.
Това е пълнометражен филм в жанра научна фантастика, чийто път от замисъла до завършването според класика е отнел 45 години. В центъра на филма е острата конфронтация между кметството на Ню Йорк и талантлив архитект за проект за реконструкция на града. Филмът беше избран за основния конкурс на фестивала.
85-годишният ветеран в киното беше посрещнат с овации в препълнената фестивална зала Луи Люмиер. На премиерата майсторът се появи придружен от значителна част от актьорския състав, включително Адам Драйвър, Дъстин Хофман, Джон Войт и други холивудски звезди. На червения килим бе поканена внучката на режисьора Роми Марс, която представляваше младото поколение на филмовата династия заедно с майка си, актрисата и режисьор София Копола. Бюджетът на филма е 100 милиона долара.
Това е 28-ият филм на майстора на киното. Филмът "Апокалипсис сега" за войната във Виетнам му носи световна слава и Златна палма през 1979 г. от фестивал в Кан. Една от най-драматичните сцени във филма са кадрите на американските военновъздушни сили, които бомбардират цели в Северен Виетнам с напалмови бомби. Филмът е награден и с два Оскара. - за най-добра работа с камера и най-добър звук.
Критиците смятат филма „Мегалополис“ за един от основните претенденти за Златната палма заедно с биографичния филм на Кирил Серебренников „Лимонов, баладата за Еди“ за руския писател Едуард Лимонов.
Според рецензенти филмът "Марчело Мио" за изключителния италиански филмов актьор Марчело Мастрояни също има добри шансове. По филма са работили дъщерята на Мастрояни Киара и неговата вдовица, както и френската кинозвезда Катрин Деньов.
Мнозина предричат успех на фестивала и филма "Див диамант" (Diamant brut, 2024) – дебютният филм на френската режисьорка Агате Ридингер.
Филмовият фестивал в Кан ще продължи до 25 май, когато ще бъдат обявени неговите лауреати.
Прочети цялата публикация



Какво се случи с актьорите от "Сам вкъщи" и къде са сега
Педро Алмодовар пусна тийзър на новия си филм "Горчива Коледа"
Гуинет Полтроу и дъщеря ѝ на червения килим - като две капки вода (ВИДЕО)
Георги Гочев: "Защото можем" е началото на всяка една трагедия
Официално: Бургазлийката Мария Бакалова няма да изиграе Лили Иванова в новия филм
След седмици спекулации: Брадли Купър отговори на слуховете за пластични операции
Бургас първи посреща предпремиерата на „3.0 килограма щастие“
Карагър прогнозира бъдещето на Салах през 2026 година в Ливърпул
Мел Гибсън и Розалинд Рос са се разделили, след като връзката им продължи девет години
Топ 5 на спортните събития през 2025-а
Тръмп за Иран: Само да са посмели да ударят наши бази - отговорът ни ще бъде невиждан!
Орландо Меджик - Ню Орлиънс Пеликанс 128:118 /репортаж/
Симитли посрещна делегация от Монголия заедно с председателя на Групата за приятелство България – Монголия в 51-вото Народно събрание Росица Кирова
Свиреп студ сковава цяла България в понеделник, градусите падат до...
Българин занесе 3 бидона монети в банката, за да ги размени в евро
Трагедия в Англия: фен на почина по време на мач от ФА Къп
Панатинайкос - Пансерайкос 3:0 /репортаж/
Наполи спря Интер и остави битката за титлата отворена, Скот Мактоминей блеси за гостите
Мандатната въртележка се завърта: Всички чакат избори през март, ще връщат празна папка
Лидерът на "Възраждане": Най-вероятно Гюров ще е следващият служебен премиер