Fakti.bg | 19.05.2024 03:36:03 | 52

The American Conservative: Киев да се обърне към дипломацията, преди да е станало късно

Администрацията на САЩ трябва да даде да се разбере на Киев, че няма да му предоставя военна помощ за неопределено време; разбирайки, че това ще тласне Украйна към необходимите преговори с Русия.

Тази оценка е дадена в статия, публикувана в събота в списание The American Conservative.

Както се подчертава в материала, споразумение за сигурност между Вашингтон и Киев ще допринесе за удължаването на военните действия в Украйна и може да се превърне в „тежест за Съединените щати“. „Ограничената способност на Вашингтон да оказва помощ на Украйна не пречи на американските законодатели да игнорират тези обстоятелства и да ѝ обещават вечна подкрепа до нейната окончателна и пълна победа над Русия. Неизпълнените обещания вредят на бъдещето на Украйна и я обезсърчават да прибягва до дипломация, която е необходима“, отбелязва изданието.

„Въпреки че някои членове на Конгреса подхранват илюзорни стремежи в Украйна, политиците трябва да признаят, че военните ресурси на Вашингтон са ограничени“, се казва в статията. Според оценката, дадена в материала, САЩ харчат твърде много средства за подпомагане на Киев, за тях би било по-целесъобразно да предоставят военна помощ на Тайван. „За да смекчи този проблем, Вашингтон трябва да даде ясно да се разбере на Киев, че не може безкрайно да доставя на Украйна оръжия, от които самата тя се нуждае за отбрана в дългосрочен план“, отбелязва изданието.

В материала се посочва още, че последният пакет от военна помощ на САЩ за Украйна „няма да промени баланса в полза на Киев“. Според автора на статията Алекс Литъл „американската помощ за Украйна вероятно само ще укрепи отбраната ѝ и ще попречи на Русия да постигне успех в краткосрочен план“. „Логистичните затруднения означават, че помощта няма да има незабавен ефект. Следователно всякакви надежди за използване на помощта за връщане на окупираните от Русия територии са нереалистични. Освен това в бъдеще Украйна може да не получава постоянни количества помощ от Съединените щати“, пише Литъл.

„С прехвърлянето на руската икономика на военна основа разликата във военния потенциал на двете страни се увеличава“, смята авторът. „Предвид съществуващите реалности, Украйна, с подкрепата на Съединените щати, трябва да използва наличните дипломатически лостове, преди ситуацията да се влоши“, отбеляза той.

В края на април американският президент Джо Байдън подписа пакет от законопроекти, одобрени от Конгреса на САЩ, за възобновяване на доставките на оръжие за Украйна, Израел и Тайван. Обемът на пакета беше 95 милиарда долара, като включва 61 милиарда долара за Украйна. Веднага след като държавният глава подписа тези законопроекти, Пентагонът обяви, че изпраща на Украйна оръжия и оборудване на стойност 1 милиард долара, след което Вашингтон отпусна следващата партида оръжия на Киев в размер на 400 милиона долара.

Прочети цялата публикация