Fakti.bg | 22.05.2024 15:57:50 | 37

САЩ имат план за помощ за Украйна, ако Доналд Тръмп се завърне

Вашингтон е изготвил план за спешно финансиране на Украйна преди евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом след изборите в САЩ тази есен, пише Financial Times. Какво предвижда този план?

Съюзниците на Вашингтон от Г-7 са склонни да подкрепят плана на САЩ за спешно отпускане на десетки милиарди долари за Украйна преди евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, пише в своя публикация Financial Times.

За какво точно става дума?

Съгласно плана, който ще бъде обсъден на срещата на върха през юни, Киев ще получи авансово пари от заем, който ще вземат страните от Г-7. Кредитът ще бъде обезпечен с бъдещите печалби от руски активи за около 350 милиарда долара, които бяха замразени от Запада в отговор на руската инвазия в Украйна.

Част от членовете на Г-7 не са били склонни да одобрят плана, но след дипломатически натиск от страна на САЩ те са променили позицията си, твърди изданието, като се позовава на осем свои, неназовани източника. Очевидно Вашингтон се опитва да бъде постигнато споразумение на срещата на върха на лидерите на Г-7 следващия месец, пише Financial Times.

Целта е още това лято на Украйна да бъдат отпуснати около 50 млрд. долара, които ще бъдат генерирани от този план, са съобщили на изданието американски представители. Финансирането ще бъде предоставено в ключов за Киев момент - когато страната се опитва да удържи отбранителните си линии на фона на подновената руска офанзива след забавянето на доставките на западна военна помощ.

По-резервирано настроените членове на Г-7 подкрепиха плана като начин да се осигури дългосрочно финансиране за Киев, ако Джо Байдън загуби президентските избори по-късно тази година и държавен глава на САЩ стане отново Тръмп, който се противопоставя на американската помощ за Украйна. Всичко трябва да се осъществи "преди ноември, така че дори Тръмп да спечели изборите, парите вече ще бъдат предоставени на Киев", е цитиран да казва един от участниците в обсъжданията.

Представители на Италия, която е ротационен председател на Г-7, са потвърдили, че използването на замразени руски активи за осигуряване на дългосрочно финансиране за Украйна ще бъде една от темите на срещата на върха идния месец. Следващата седмица въпросът ще бъде обсъден от министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от Г-7, които ще излязат с препоръка към лидерите за срещата им през юни.

САЩ искат да включат в съвместното изявление от срещата в Италия текст, в който се споменава използването на приходите от руските държавни активи. Вашингтон вече си е осигурил подкрепата на Канада и Обединеното кралство за плана, са потвърдили западни представители, пише Financial Times.

Франция, Германия, Италия и Япония се противопоставиха на още по-смелите планове на САЩ, например за изземването на базови активи на Русия, опасявайки се, че това може да създаде прецедент за изземване на държавна собственост и да предизвика хаос на финансовите пазари. Според официални представители през последните седмици те са смекчили малко позицията си и вече са по-отворени към идеята за използване на ливъридж за генериране на заеми за Украйна, четем още в публикацията.

Някои детайли тепърва ще се договарят, включително кой ще емитира дълга - САЩ или всички страни от Г-7 чрез специално дружество, кой ще го гарантира и как ще се разпределят рисковете в случай, че печалби не бъдат реализирани.

Може да има непреодолими трудности

Както припомня Financial Times, по-рано този месец страните от ЕС се споразумяха да използват част от печалбите от замразените руски активи за съвместно закупуване на оръжия за Украйна. Съгласно този план белгийският централен депозитар за ценни книжа Euroclear, където са блокирани повечето от засегнатите от санкциите руски държавни активи, ще изплати първия транш от печалбите още през юли.

Според служители в Брюксел планът на Г-7 може да се натъкне на непреодолими трудности. Има се предвид това, че използването на печалбите от активи се нуждае от ново единодушно решение на равнище ЕС, а държави като Унгария могат да забавят изпълнението или да го блокират.

Прочети цялата публикация