Fakti.bg | 23.05.2024 11:01:37 | 51

Островът в Балтийско море, заради който Русия и НАТО може да влязат във война

Войната между Русия и НАТО може да започне заради шведски остров в Балтийско море, който носи огромна стратегическа стойност, пише focus.de.

Става въпрос за остров Готланд, който е определян като „огромен самолетоносач в Балтийско море“. С централното си местоположение, той носи със себе си много военни предимства.

Швеция също е наясно със стратегическото значение на острова. Главнокомандващият армията на страната каза, че „който контролира Готланд, контролира Балтийско море." Ако Путин нахлуе в Готланд, той може да заплаши страните от НАТО от морето. Това би бил краят на мира и стабилността в северните региони“.

Балтийско море отдавна е гореща точка на съприкосновение между НАТО и Русия. Там бяха взривени тръбопроводи, а последната провокация на Москва е сериозна. Русия обяви, че ще премести морската си граница. След това проектоуказът беше изтрит от уебсайта на руското военно ведомство без повече подробности.

Това се случва на фона на пълномащабната война, която Русия трета година води срещу Украйна. Руският президент Владимир Путин е заинтересован от създаването на географско предимство в региона, особено след приемането на Финландия и Швеция в НАТО.

Путин иска да сплаши и да сигнализира, че страната му се е върнала към предишната си сила въпреки всички загуби в Украйна. Сигналите, които изпраща Москва, са противоречиви. От една страна Путин казва, че няма никакво намерение да напада НАТО (така твърдеше и за Украйна), а от друга Русия провежда ядрени учения и създава закони за изместване на своите граници, което е пряка провокация срещу европейските страни.

Предложение на руското министерство на отбраната за преразглеждане на морските граници в източната част на Балтийско море вчера бе изтрито от официален сайт, след като предизвика объркване и опасения сред членовете на НАТО Финландия, Швеция, Литва и Естония. В официалния проект на министерството на отбраната пишеше, че при измервания на границата от съветско време през 1985 г. са били използвани морски карти от средата на 20-ти век и те не отговарят на по-съвременните картографски координати. Предложението обаче бе изтрито от официалния сайт, на който беше публикувано. На мястото му имаше единствено съобщение, гласящо: "Черновата е изтрита", без да се дават повече подробности.

Прочети цялата публикация