Fakti.bg | 29.05.2024 11:38:38 | 29

Русия иска да скара Украйна с основните купувачи на хранителната й продукция

Коментар на urgehir.hu

Пълномащабното нахлуване на Русия на украинска територия зачеркна всички съществуващи международни закони и споразумения, насочени към поддържане на мира и защита на цивилни лица и обекти. Русия води най-голямата война на 21 век, чиито последици се усещат далеч отвъд границите на Украйна и европейския континент като цяло.

Една от глобалните последици от войната на Русия срещу Украйна е осуетяването на транспортирането на храни по морски пътища, което вече се превърна в предпоставка за хранителна криза в страните от Глобалния юг. В допълнение към трудностите в логистиката, Русия също така създава неблагоприятни условия за отглеждане на хранителни култури, като окупира по-голямата част от Южна Украйна, умишлено създава катастрофа във водноелектрическата централа Каховка, замърсява полета с останки от снаряди и ракети, които изстрелва по цивилни.

Русия се стреми да унищожи авторитета на Украйна на световния хранителен пазар, където тя се утвърди като надежден доставчик (и въпреки трудните условия продължава да изпълнява задълженията си), и в същото време да развали отношенията си със страните от Глобалния юг, които са основните потребители на украинско зърно.

Светът вече се нуждае от нов модел на архитектура на сигурността, за да избегне нови провокации и последваща ескалация на агресивни намерения на войнствени държави в различни региони. Това налага създаването на нови платформи, на базата на които да се вземат решения за сигурността, които да са основата за наистина работещи гаранции за мир и сигурност, включително продоволствена. Срещата на върха за глобалния мир, която ще се проведе на 15-16 юни в Швейцария, трябва да бъде първата стъпка към възстановяването на глобалната архитектура на сигурността и противодействието на агресията на някои страни. Очаква се в нея да участват представители на повече от 80 страни: президенти, министър-председатели на държави от всички континенти, членове на Г-7, Г-20 и БРИКС получиха покани за Швейцария. Представители на ЕС, ООН, ОССЕ и Съвета на Европа са поканени на срещата на върха за глобалния мир.

Срещата на върха за глобалния мир не е за разделяне на света на „колективен Запад“ и „Изток“, което потвърждава участието на представители на държави от всички континенти, по-специално на „тежката категория“ на Глобалния юг, Индия. Индийският премиер Нарендра Моди, коментирайки поканата за участие в срещата на Г-7 и мирната среща в Украйна, каза, че Индия ще участва във всички важни срещи на върха, които насърчават дневния ред за глобален мир, сигурност и развитие. Индия ще „внесе гласа на Глобалния Юг“ на тези срещи на върха, за да оформи глобалния дискурс и да насърчи визия за развитие, ориентирано към хората, и проспериращ и мирен свят, каза той.

Украинската формула за мир, както е известно, включва 10 точки, включително продоволствената сигурност - важен компонент за по-нататъшното партньорство между Украйна и страните от Глобалния юг. Справедливият мир в Украйна ще бъде надеждна основа за продоволствената сигурност в света и затова присъствието на лидерите на страните от Глобалния юг на срещата и тяхната солидарност с Украйна има стратегическо влияние върху бъдещата съдба на партньорство във взаимноизгодна търговия. Въпреки това, както знаем, Русия не се отказва от опитите си да попречи на сътрудничеството между Украйна и страните от Глобалния Юг, разпространявайки разрушителна пропаганда и създавайки измамна представа за мир и сигурност.

Руската пропаганда засегна главата на една от най-големите държави в глобалния юг - Бразилия. И въпреки че бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва казва, че страната му е неутрална и се стреми да бъде посредник в преговорите, действията му показват пристрастие към Русия. Имайки предвид редовните посещения на руския външен министър Лавров в Бразилия и категоричния му отказ да участва в Срещата на върха за мира, Лула да Силва реално посочи предпочитаната от него страна.

Отказът на ръководителя на Бразилия да участва в срещата на върха за глобалния мир се дължи, според него, на отсъствието на двете страни в конфликта, тъй като Русия не е поканена на това събитие и няма да участва в него. Но в самото начало на пълномащабна война Украйна и Русия проведоха преговори, които бяха неуспешни - защото Русия нито за миг не отстъпи от агресивната си линия. Що се отнася до продоволствената сигурност, Русия също не е особено запалена по нея: струва си да си припомним как през юли 2022 г. Русия атакува пристанището на Одеса, унищожавайки зърно, готово за изпращане. И това се случи на следващия ден след сключването на „зърненото споразумение“.

Очевидно е, че докато Русия не почувства натиска на повечето държави, всички споразумения с нея не струват дори хартията, на която са написани. За тази цел се свиква срещата на върха за глобалния мир, тъй като участието на държавни глави от различни части на света показва намерението им да се противопоставят на агресивните планове на Русия не само срещу Украйна, но и срещу самите тях - в хранителна, енергийна или други сфери.

Прочети цялата публикация