Откриха статуя на Евгений Пригожин на гроба му в Санкт Петербург
Бронзова статуя на бившия лидер на наемническата групировка „Вагнер“ Евгений Пригожин, който загина в самолетна катастрофа през август 2023 г., два месеца след неуспешен опит за бунт срещу руските власти, беше открита днес на гроба му в Санкт Петербург, предаде Франс прес цитирана от БТА.
Десетки поддръжници на бившия милиардер преминаха покрай внушителната статуя на Пригожин, която го изобразява изправен, като някои от тях положиха букети с цветя върху нея, отбеляза журналист от АФП.
Няколко от тях бяха облечени във военни униформи, а лицата им бяха закрити.
Пригожин, който натрупа богатството си в началото на 2000 г. благодарение на договори за доставка на храна за руската армия, основа наемническата групировка „Вагнер“ през 2014 г. Първоначално тя отговаряше за тайните операции на Кремъл в Африка и Близкия изток, преди да бъде мобилизирана на фронта в Украйна в началото на 2022 г.
Някога смятан за близък до руския президент Владимир Путин, Пригожин изпадна в немилост пред руските власти, след като през юни 2023 г. заповяда на хората си да тръгнат на поход към Москва, поемайки без никаква съпротива контрола над щаба на руската армия в Ростов, в южната част на страната.
Пригожин обвини командването на руската армия в некомпетентно водене на войната в Украйна и корупция, както и в прикриване на реалната ситуация на фронта от Путин.
Въпреки че Пригожин и бойците му накрая се отказаха от похода си към руската столица след намесата на беларуския президент Александър Лукашенко, този епизод остава като най-опасният момент от четвъртвековното управление на Путин, отбелязва Франс прес.
Два месеца по-късно, през август 2023 г., Евгений Пригожин загина в самолетна катастрофа между Москва и Санкт Петербург. Кремъл отрече да има нещо общо с инцидента.
От своя страна впоследствие Путин публично нарече Пригожин „талантлив“ човек, който обаче е извършил „грешки“.
Много от бойците на "Вагнер" оттогава са интегрирани в руската армия или други структури.
От няколко месеца в центъра на Москва, близо до стените на Кремъл, е поставен импровизиран мемориал в чест на "Вагнер", Евгений Пригожин и верния му заместник Дмитрий Уткин, който също загина в авиокатастрофата.
Бившият шеф на „Вагнер“, който беше много популярен сред поддръжниците на инвазията в Украйна в родината си, щеше днес да навърши 63 години.
В средата на май Путин уволни изпълняващия от 2012 г. функциите министър на отбраната свой близък съюзник Сергей Шойгу, който беше обект на критиките на Пригожин, а междувременно бяха арестувани и редица високопоставени офицери, обвинени в корупция, посочва АФП.
Прочети цялата публикация




Русия твърди, че е свалила 354 украински дрона за една нощ
Украйна порази обекти в град Мичуринск в централната руска Тамбовска област
Ценните находки в Хераклея Синтика продължават да излизат, откриха торс на Херакъл
ЕП опитва да прекъсне неформалните отношения на евродепутати с руските им колеги
В Аржентина откриха най-високата в света статуя на Лионел Меси
Руски военни блогъри поставят под съмнение официалната версия за войната
Някога близък до Путин бизнесмен е задържан по дело за убийство
Руският бизнесмен Иля Трабер бе задържан в Санкт Петербург, претърсват имотите му
След като удари форума му в Санкт Петербург, Зеленски протяга нова маслинова клонка към Путин
Откриха мъртви две малки деца в кола на паркинг във Франция
Новият директор на Пирин, Г. Калпакчиев: Не съм собственик на клуба, а кандидат-купувач, одитът ще реши дали сделката ще се случи
Космическа "детска градина": "Джеймс Уеб" с ново изображение на звезди в Молекулярния облак на Орион (СНИМКА)
Джорджина Родригес разгорещи социалните мрежи с нова фотосесия в басейн
Нетаняху: Израелската армия има пълна свобода на действие в Южен Ливан
Героят Меси: Наслаждавам се на момента и виждам докъде можем да стигнем заедно
"Тераса на нощно кафене": Детайлите, които разкриват гения на оригиналната „звездна нощ“ на Ван Гог
Семейната сага на Бекъм: Нови обрати и опити за помирение
Защо Зеленски заплашва с удари Беларус и какво значи това