Fakti.bg | 04.06.2024 14:11:01 | 30

Историческо сближаване! Израел вече не е враг според учебниците в Саудитска Арабия

Проучване на учебниците в Саудитска Арабия установи засилен напредък в кралството при представянето на Израел и ционизма в продължение на положителната тенденция от последните години, съобщава "Таймс ъф Израел".

В учебниците за учебната 2023-2024 г. вече не се твърди, че ционизмът е "расистко" европейско движение и не се отрича ​​историческото еврейско присъствие в региона. Това показва проучването, публикувано миналата седмица от нестопанската организация IMPACT-se, която изследва образователните програми в страните от Близкия изток и Северна Африка.

"Това е малка стъпка, която показва промяна в наратива спрямо Израел и демонстрира повече толерантност и откритост", заяви Нимрод Горен, който ръководи Mitvim - Израелския институт за регионална външна политика.

Обозначаването на Израел като "вражеска държава" е заличено, но все още могат да се намерят препратки към "израелската окупация", а учебната програма все още подчертава ангажимента на Саудитска Арабия към палестинската кауза.

В доклада се отчита, че името "Израел" все още не се появява на картите, но името "Палестина", което преди покриваше цялата израелска територия, вече е премахнато.

"Това показва, че ако саудитците се насочват към нормализиране, те правят всичко в съответствие с модела на ОАЕ и Бахрейн", добави Горен, визирайки дипломатическите връзки, установени с двете монархии от Персийския залив в рамките на Авраамовото споразумение от 2010 г.

Отношенията с ОАЕ и Бахрейн се превърнаха в културно сътрудничество и контакти между народите, т.нар. "топъл мир", за разлика от "студения мир", установен с Йордания и Египет - две страни, в които общественото мнение е изключително антагонистично към Израел.

Постепенното отваряне на Саудитска Арабия започна преди около десетилетие, добави Горен. "Процесът наподобява това, което правеха ОАЕ и Бахрейн през десетилетието преди Авраамовото споразумение - много бавен, постепенен ход, който отразява толерантността и нормализирането на ангажираността, което го прави по-рутинен от гледна точка на общественото възприятие", уточни той.

"ОАЕ, например, изиграха картата на религиозната толерантност с изграждането на семейната къща на Авраам", добави Горен, имайки предвид сграда, включваща джамия, църква и синагога в столицата на ОАЕ - Абу Даби, открита през 2023 г. "Това беше лесна входна точка за показване на по-добро възприемане на израелците и евреите".

Насърчаването на религиозната толерантност, изглежда, е пътят, следван от саудитските управляващи, за да подготвят общественото мнение за възможна нова глава в отношенията с Израел.

Проучването на саудитските учебници установи, че антисемитизмът на практика е изкоренен от учебната програма на кралството. През последните години саудитските ученици са били изложени на невероятни примери на омраза и подбуждането ѝ в учебниците, се отбелязва в доклада. "Примерите, които оттогава бяха премахнати, включват характеризиране на евреите като коварни личности и стихове от Корана, които учат, че евреите са се превърнали в маймуни".

Проблемното съдържание, насърчаващо насилствен джихад и мъченичество, също беше премахнато през последните години, се допълва в доклада. Вместо това, ненасилственото тълкуване на джихада се насърчава като индивидуална борба за лично израстване, за разлика от въоръжената борба срещу немюсюлманите.

Някои от най-драматичните промени в отношението на Саудитска Арабия към Израел настъпиха в религиозната сфера и в отношенията с еврейския свят, след като делегация от американски евреи посети кралството през 2022 г., а израелският министър на комуникациите Шломо Кархи проведе молитвена служба в Рияд дни преди 7 октомври.

Освен това през 2022 г. Мохамад бин Абдулкарим Ал-Иса, саудитският генерален секретар на Световната мюсюлманска лига и бивш министър на правосъдието в монархията, ръководи мюсюлманска делегация в концентрационния лагер Аушвиц.

Стъпките към нормализиране на отношенията с Израел обаче не трябва да се възприемат като отказ от палестинската кауза - въпрос, който все още буди силни емоции сред голяма част от саудитската общественост. Кралството многократно е излизало с критични изявления по време на продължаващата война на Израел срещу "Хамас" и е подчертавало подкрепата си за палестинските цивилни.

Миналата седмица, в може би най-острото си изявление срещу Израел от избухването на войната, саудитското външно министерство обвини Израел в извършване на "продължителни геноцидни кланета" след израелски удар в Рафах, при който бяха убити десетки цивилни.

През годините Саудитска Арабия показа, че е склонна да смекчи това, което поиска от Израел в замяна на установяването на дипломатически връзки. Докато Арабската мирна инициатива, представена през 2002 г., говори за създаването на палестинска държава като предварително условие за нормализиране, разговорите, проведени миналата година преди 7 октомври, се отнасят до "път" към създаването на палестинска държава или "необратими стъпки".

"Това е съвсем различно търсене в името на нормализацията", посочи Горен. Премиерът Бенямин Нетаняху обаче досега отказва да се ангажира с надежден път към бъдеща палестинска държава като част от преговорите за нормализиране.

Прочети цялата публикация