Fakti.bg | 04.06.2024 21:30:10 | 39

Каква е разликата между вагинален и клиторен оргазъм?

Каква е разликата между вагинален и клиторен оргазъм? Само по време на полов акт ли е възможен вагинален оргазъм? Може ли да стигнете до клиторален оргазъм по начин, различен от полов акт? Как да стигнете до вагинален оргазъм и възможно ли е да го изпитате едновременно с клиторния? На тези въпроси отговаря специализирания сайт goaskalice.

Оргазмът не е универсално изживяване. Всички оргазми се постигат по различен начин, което отчасти обяснява защо хората използват термини като „вагинален оргазъм“ и „клиторален оргазъм“. Технически всички оргазми с генитална стимулация се считат за клиторни оргазми. Въпреки че е анатомично правилна класификация, поставянето на такъв етикет е широко опростяване, тъй като не отчита много други психологически и физически фактори, които участват в постигането на оргазъм.

Преди да се потопите в различните „видове“ оргазъм, може да е полезно да се докоснете до това какво всъщност представлява оргазмът. Оргазмът се дефинира като рефлекс, който се изпитва на върха на сексуалната възбуда. За жените оргазмът често е придружен от мускулни контракции в матката, вагината и ануса. Другите характеристики на оргазма - като продължителност и интензивност - се различават при всеки човек.

Докато оргазмите могат да се появят по много начини, изследванията показват, че за жените често срещан фактор е клиторната стимулация. Клиторът - основният орган, свързан със сексуалното удоволствие - може да бъде физически стимулиран по много начини, включително чрез пряка и индиректна стимулация. Оргазмите, постигнати само чрез проникване, са само един пример за индиректна стимулация на клитора, което допълнително показва, че „вагиналните оргазми“ не са толкова ясно различни от „клиторните оргазми“.

Проучванията показват, че клиторът и вагината са мрежа от свързани нерви и мускули. Въпреки че взаимодействието с клитора обикновено е основният компонент на физическата стимулация, фактори като любовната игра - мръсни приказки, целувки и стимулиране на други ерогенни зони - могат да допринесат за интензивността на оргазма и да увеличат вероятността той да се случи. Важно и интересно да се отбележи е, че клиторната стимулация може да възникне по време на не-сексуални дейности и играе основната роля в „женския оргазъм“. Има и доказателства, че жените могат да изпитат оргазъм без каквато и да е генитална стимулация изобщо.

Въпреки това, появата на оргазми без генитална стимулация все още се проучва. Доказателствата досега показват, че психологическите компоненти на оргазмите могат да играят по-голяма роля, отколкото се смяташе досега. Психологически фактори като комбинация от самочувствие, образ на тялото и отношение към секса (или мастурбацията), както и доверие, интимност и продължителност на връзката (ако сексът е с партньор) могат да повлияят на секса и вашите способности (или неспособност ) за достигане на оргазъм. Следователно етикетирането на оргазми, чрез които се стимулират гениталиите, може да не улови пълното изживяване. Също така си струва да се отбележи, че концепцията за тези уникални оргазми се отнася за всички хора, които могат да получат оргазъм.

Тъй като оргазмите са сложни и включват толкова много различни фактори, опитът да ги разграничим по тип може да доведе до дезинформация и неправилно етикетиране. Поради тези причини обръщането на внимание на усещанията, които изпитвате и психическото състояние, в което се намирате, може да бъде по-полезно от категоризирането на самите оргазми.

Прочети цялата публикация