Fakti.bg | 07.06.2024 14:20:32 | 23

Българска победа с личен рекорд на Европейското първенство по лека атлетика

Победа с личен рекорд за Александра Начева на Европейското първенство по лека атлетика, което започна днес в Рим. Световната шампионка на троен скок за девойки спечели квалификацията и влезе с първи резултат във финала на дисциплината. В борбата за отличията се класираха също Габриела Петрова и Божидар Саръбоюков.

Начева постигна най-солидния си резултат на шампионат при жените, след като във втория опит от предварителния кръг надскочи с 19 сантиметра квалификационния норматив, приземявайки се на 14.29 метра. Тя беше финалистка и на предишното Европейско първенство в Мюнхен 2022 г., където остана 11-а, но сега може да гледа смело към отличията.

За финала в тройния скок при жените се класира и Габриела Петрова. За нея квалификацията беше по-проблематична. Четвъртата в света от 2015 г. хвана последния възможен билет с 12-о място. В най-силния си опит Петрова записа 13.86 метра, като с втория си по-сила резултат 13.77 метра успя да изпревари представителката на Гърция Оксана Коренева.

Надпреварата за медалите на троен скок при жените е на 9 юни от 22:04 часа българско време.

С точно 4 сантиметра над квалификационния норматив от 8 метра, радост за България донесе и Божидар Саръбоюков в скока на дължина.

Талантливият 19-годишен атлет ще участва на първия си голям финал при мъжете на открито. Той е 4-ти от Еврошампионата в зала миналата година. В Рим Саръбоюков премина квалификацията с третия си по сила резултат за сезона - 8.04 метра. Той влиза във финала със 7-о постижение.

Финалът в скока на дължина при мъжете е на 8 юни от 21:06 часа.