Fakti.bg | 08.06.2024 04:45:10 | 30

Англия се изложи на „Уембли” преди старта на европейското

Англия разочарова в последната си проверка преди старта на Евро 2024. Съставът на Гарет Саутгейт загуби с 0:1 на "Уембли" от Исландия. Единственото попадение отбеляза Йон Торстейнсон в 12-ата минута. За исландците това беше втори успех над Англия в историята след този на Евро 2016.

Вчера Гарет Саутгейт обяви окончателния си състав за първенството на Стария континент, а сред избраниците му не попаднаха Хари Магуайър, Джак Грийлиш и Джеймс Мадисън. Тази вечер офанзивните футболисти тотално изневериха и това повдига доста въпроси около избора на селекционера.

Капитанът Хари Кейн се завърна сред титулярите и поведе атаката на англичаните, а зад него играеха Коул Палмър, Фил Фоудън и Антъни Гордън. В средата на терена Саутгейт заложи на Деклан Райс и Коби Мейну. На вратата застана Аарън Рамсдейл, а четиримата бранители бяха Кайл Уокър, Джон Стоунс, Марк Геи и Киърън Трипиър.

За Исландия в предни позиции стартираха Йон Торстейнсон, Андри Гудьонсен и Микаел Андерсон. В халфовата линия Аге Харейде избра Арнор Ингви Траустасон, Йохан Берг Гудмундсон и Хакон Арнар Харалдсон.

В началото Англия имаше териториално надмощие, но без да стигне до чисти положения пред вратата, пазена от Хакон Валдимарсон. Исландците разчитаха на контраатаки и при една от тях изненадващо откриха резултата. Хакон Харалдсон подаде на Торстейнсон, който влезе от левия фланг към центъра и с плътен удар по тревата изненада Рамсдейл. Това беше първо попадение за нападателя на Льовен с екипа на националния отбор.

Англия можеше да изравни в 17-ата минута след груба грешка на Валдимарсон, но негов съотборник подложи крак и блокира изстрела на Коул Палмър. Десетина минути по-късно Палмър отново беше в центъра на събитията. Негов перфектен пас намери Кейн непокрит в наказателното поле, но звездата на британците направи по-трудното и пропусна.

В края на полувремето англичаните свиха обръча около наказателното поле на Исландия, но се затрудняваха да преодолеят стабилния отбранителен вал на съперника. Секунди преди почивката голмайсторът Торстейнсон подаде на непокрития Траустасон и само добрата намеси на Марк Геи предотврати второ попадение във вратата на Рамсдейл.

На почивката Гарет Саутгейт замени Джон Стоунс с Езри Конса. Англичаните вдигнаха оборотите и Фил Фоудън пропиля добра възможност да изправни, стреляйки покрай вратата. Малко по-късно Коул Палмър шутира в страничната мрежа.

Въпреки натиска на Англия, всяка контра на исландците беше много опасна. В 63-ата минута Торстейнсон беше изведен на чиста позиция, но не уцели добре топката. Саутгейт продължи със смените, като пусна в игра Айвън Тони, Букайо Сака, Трент Александър-Арнолд и Джо Гомес. Това оживи действията на домакините и Тони се разина с гола в 68-ата минута след центриране на Александър-Арнолд.

Четвърт час преди края Колбейн Финсон опита атрактивен прехвърлящ удар и Рамсдейл не посмя да рискува, избивайки топката в корнер. Малко след това Айвън Тони стреля с глава, но твърде слабо, за да затрудни Валдимарсон.

В заключителните минути Англия се настани изцяло в противниковата половина, но припрените действия на "трите лъва" не създадоха проблеми за исландската защита.

Въпреки че спечели само един от последните си 5 мача, отборът на Гарет Саутгейт е един от големите фаворити за титлата на Евро 2024. Британците започват участието си на финалите с двубой срещу Сърбия на 16 юни.