Fakti.bg | 08.06.2024 06:00:27 | 39

Германия с обрат над Гърция в последната си контрола преди Евро 2024

Отборът на Германия победи тима на Гърция с 2:1 в последната си проверка преди Евро 2024. Домакините на предстоящите европейските футболни финали избегнаха поражението, след като изоставаха дълго време заради гола на Йоргос Масурас (34').

След почивката обаче Бундестимът показа съвсем различно лице на "Борусия Парк" в Мьонхенгладбах и стигна до пълен обрат благодарение на попаденията на Кай Хавертц (56') и Паскал Грос (89'), предава Спортал.

В защита Наглесман бе направил само една промяна в сравнение с нулевото равенство срещу Украйна в началото на седмицата и на мястото на Валдемар Антон започна Антонио Рюдигер.

В халфовата линия също видяхме нещо различно - там вместо Паскал Грос стартира Тони Кроос, който пропусна проверката срещу коравия тим от ИзточнаЕвропа, тъй като все още празнуваше триумфа в Шампионската лига с Реал Мадрид. Грос също се появи в течение на двубоя, което се оказа ключов момент, тъй като той отбеляза победното попадение. В нападение нямаше нищо различно и там еднолично атаката поведе отново Кай Хавертц.

Селекционерът на гърците - НиколаосПападопулос, възнамеряваше да си тръгне от Германия с високо вдигната глава и пусна най-доброто, с което разполагаше. Подобно на Бундестима и южните ни съседи стартираха със схема от четирима бранители, петима души в халфовата линия и един чист нападател, като атаката поведе Фотис Йоанидис, който се разписа срещу Франция по време на равенството 2:2 в мач от квалификациите. Сред титулярите е и Анастасиос Бакасетас, който също вкара на световния вицешампион. За съжаление на Пападопулос неговият голмайстор Йоанидис се контузи след само десет минути игра и го замени принудително.

Изненадващо, "елините" овладяха положението в откриващите минути и съвсем скоро Димитрис Янулис внесе напрежение в наказателното поле на домакините с опасно центриране. Скоро след това бе създадена и първата реална голова ситуация. Халфът Христос Цолис пое прецизно подаване дълбоко в пеналтерията, но Нойер бе на необходимото ниво, за да предпази вратата си от ранен гол.

Силното начало за гостите приключи по възможно най-неприятния начин. Фотис Йоанидис, падна тежко при игра за топка и се нарани. Той не успя да се изправи и влезе медицински екип, който го отведе, а след това не се завърна на терена и на негово място влезе Евангелос Павлидис.

Контузията повлия позитивно на съперника и германците мигновено овладяха събитията на терена. В следващите минути те създадоха няколко положения пред гръцката врата. В тях липсваше доза креативност и Бундестимът не успя да стигне до повече от два ъглови удара и няколко центрирания.

Чак в средата на полувремето Мусиала стреля от движение от границата на наказателното поле ниско в средата, а стражът на южните ни съседи Влаходимос внимаваше и отговори подобаващо на предизвикателството със спасяване.

Гърците показаха, че не са се предали и че са дошли за нещо повече от затворена игра в опит да бъде избегнато поражението. Йоргос Масурас си освободи пространство на ръба на наказателното поле и нанесе удар, който премина над напречната греда.

При следващия си опит Масурас не сбърка. Христос Цолис залъга двама германци на ръба на пеналтерията и стреля в коридор. Първоначално Нойер отрази, но вместо да изчисти в корнер, той прецени, че е по-добре да избие съвсем леко встрани от себе си, което се превърна в една от големите грешки на вечерта. На пътя на топката връхлетя Масурас, който стреля от движение и откри резултата.

Само три минути след гола домакините можеха да се върнат в двубоя, след като получиха правото да изпълнят пряк свободен удар на границата на наказателното поле. Статичното положение изпълни Тони Кроос, чийто шут бе достатъчно мощен, за да преодолее стената, но и прекалено висок, за да попадне в очертанията на вратата.

Две минути преди края на редовното време момчетата на Юлиан Нагелсман най-накрая пратиха топката във вратата, охранявана от Влахадимос. Техните празненства съвсем скоро бяха прекратени, тъй като стана ясно, че е имало засада при попадението на Кай Хавертц.

Междувременно гърците можеха да се оттеглят на почивката с още по-сериозна преднина, като Павлидис имаше страхотна възможност пред себе си и само блестящата реакция на Мануел Нойоер го спря.

Домакините също пропиляха изгодно положение, с което щяха да се върнат в двубоя в ключов момент. Хавертц овладя подаване и опита шут от границата на наказателното поле, но Влаходимос се хвърли и спаси, за да запази преднината на "елините", които се оттеглиха на полувремето с гол аванс.

Второто полувреме продължи да се развива на високи обороти по подобие на заключителните моменти от първата част и по-малко от 60 секунди след подновяването на играта Цолис засече с глава центриране около точката за изпълнение на дузпа и тя премина встрани от дясната греда. Четири минути по-късно пък Тони Кроос отново изпробва мерника си от пряк свободен удар и този път бе по-близко но целта, като спечели корнер за своите.

Старанието на германците се отблагодари след близо час игра на стадиона в Мьонхенгладбах, когато Хавертц отново прати топката във вратата на гостите, а този път попадението му бе зачетено. Гръцките бранители не се ориентираха достатъчно добре при подаване в тяхното наказателно поле и там германският нападател демонстрира находчивост, обръщайки се първо с топка и нанасяйки след това удар от движение, който този път Влахадимос не успя да спаси.

Гостите реагираха бързо и опитаха да върнат преднината си, като в следващите минути стигнаха до два корнера, а при един от тях Масурас можеше да се превърне в пълен герой за своите, добавяйки на сметката си и асистенция, но в последния момент отбраната на Бундестима се справи и изби.

В последните 20 минути от срещата гърците показаха прояви на умора и домакините, което позволи на домакините да стоят по-добре на терена. Първо Тони Кроос създаде суматоха в наказателното поле след триково изпълнение на корнер, а след него Мусиала направи интересен пробив.

В 83-тата минута Паскал Грос създаде най-чистото положение за своите след изравняването на резултата. Той стреля от ръба на пеналтерията, но вместо коженото кълбо да се оплете в мрежата на Влахадимос, то срещна напречната греда. Малко по-късно Кроос изпълни два нови ъглови удари, които отново не доведоха до желаната промяна, като и резервата Давид Раум се отчете с центриране.

Минута преди края на редовното време домакините най-накрая пречупиха съперника и стигнаха до пълния обрат. Паскал Грос вкара победния гол по феноменално красив начин, стреляйки от движение избита топка в областта между дъгата и границата на наказателното поле.

Въпреки че през втората част паднаха два гола, съдията назначи само две минути продължение, в което нямаше време да се случи нищо съществено и победата отиде за отбора, воден от Юлиан Нагелсман.