100 млрд. евро за Украйна! НАТО се отказва от плана
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се отказва от плановете си да създаде петгодишен фонд за военна помощ за Украйна, след като се сблъска с опозицията от членовете на алианса.
На темата днес посвещават статии както "Европейска правда" и редица украински агенции, така и руските медии, включително официоза ТАСС. Всички материали се позовават обаче на статия на Bloomberg от 7 юни, в която се говори за търсене на ново предложение, което би получило сигурна подкрепа от министрите на отбраната на НАТО.
Публикациите се появяват в седмицата преди срещата на членовете на НАТО в Брюксел.
Очаква да се поеме ангажимент за най-малко 40 милиарда евро годишна помощ за Украйна. Помощта включва както отбранителна и оръжейна помощ, така и хуманитарни пакети.
Според източници на Bloomberg, пожелали анонимност, това би било в съответствие със средните годишни вноски от страните членки, които се правят от началото на руската инвазия през 2022 г. НАТО ще определи целите за дарения за всяка страна въз основа на процент от нейния брутен вътрешен продукт и след това вероятно ще публикува резултатите в годишен доклад.
Целта ще бъде да се осигури по-голяма прозрачност относно това, което съюзниците предоставят на Украйна, като същевременно се оказва и лек натиск върху онези членове на Алианса, които не изпълняват ангажиментите си. Съединените щати ще осигурят около половината от помощта, а останалата част ще бъде предоставена от други членове на Алианса.
По-рано Столтенберг предложи план за 100 милиарда долара на вноски за следващите пет години, но съюзниците поставиха под съмнение неговата реализируемост. Редица съюзници изказаха опасения и че с приемането на плана Украйна може да бъде подведена. Въпреки че новият план няма да включва нови пари, НАТО се надява, че ще даде на Киев повече предвидимост относно нивото на подкрепа през следващите години.
Освен унгарският премиер Виктор Орбан, който поиска страната му да има възможност да се оттегли от задълбочаваща се подкрепа за Украйна, Турция също е изразила опасенията относно някои части от т.нар. украински пакет.
Според източниците на Bloomberg това второ предложение има по-широка подкрепа от почти всички членове на Алианса.
НАТО също така предлага да поеме оперативните отговорности на ръководената от САЩ контактна група за украинска отбрана, която координира трансферите на оръжия от около 50 държави за Украйна. Турция обаче призова за предпазливост, така че всяка координация на военната помощ да не създава впечатление за по-голямо участие на съюзниците в конфликта, отбелязва изданието.
През април НАТО по предложение на генералния секретар Йенс Столтенберг постигна предварително съгласие да започне планирането на дългосрочна военна подкрепа за Украйна чрез създаване на фонд на стойност 100 млрд. евро.
Прочети цялата публикация