Навиците, които „крадат“ от времето ни
Времето е може би най-ценното, което притежаваме, защото то е ограничено, не ни е дадено да разполагаме с него безкрайно. Затова е много важно как го използваме, за да се насладим максимално на това чудо, наречено живот. Има някои неща от ежедневието, които крадат времето ни, понякога дори без да се усетим. А и да се усетим, сякаш се пускаме по течението и ден след ден, тези неща се превръщат в навик и става по-трудно да се отделим от тях.
Ето няколко токсични навика:
Гледате телевизия просто по навик
Много хора се прибират от работа и пускат телевизора по навик, без дори да имат предвид някое предаване или филм. Но след като го пуснат, неминуемо се зазяпват и неусетно минават ценни минути, които биха могли да се преживеят по по-интересен начин. След като е изминал половин-един час, а понякога и повече, се усещаме, че сме загубили време, което сме могли да използваме по-разумно. Съвет: приберете се и си пуснете музика, докато почивате. Много по-ефективен начин да разпуснете след уморителния ден.
Не планирате храненията си
Ако си създадете навик да планирате ястията си поне с няколко дни напред, това ще ви спести не малко ценно време. Ще имате възможност да си направите списък, да го изпълните и да знаете приблизително колко време ще ви отнеме приготвянето на храната.
Когато не планирате менюто си няколко дни напред, губите повече време в чудене и мислене какво да си приготвите, да ходите да пазарувате, а после да се приберете уморени и изтощени, още преди да сте започнали да готвите.
Социални мрежи
Всички сме улов в социалните мрежи, независимо кои са те и неусетно прекарваме минути и часове в тях. А това е време, което няма да се върне. Бихме могли да го използваме, за да слушаме музика, да гледаме интересен филм, да почетем, вместо да скролваме до безкрай и реално да не получаваме почти никаква ценна информация, пише az-jenata.bg.
Отлагате
Спрете да отлагате нещата, които не искате да свършите. Просто ги направете още днес и ще усетите колко по-добре ще се почувствате. Отлагането на каквото и да е – задачи, разговори, само губи времето ви и ви кара да се чувствате неприятно. Колкото и досадно да е, просто го свършете, за да знаете, че е приключено.
Липса на организация
С напредването на възрастта осъзнаваме колко важно е времето и колко за малко сме тук на тази земя. А искаме да свършим толкова много неща, да видим и да преживеем много. Това няма как да се случи без сравнително добра организация на ежедневието ни, а и не само. Колкото повече планираме и се стремим да имаме организация на задачите и ангажиментите си, толкова повече време ще ни остава за приятните дейности и хобита.
Претоварен календар
Прекаляването с планирани задачи за деня също отнема много голяма част от времето ни, защото няма как да свършим всичко. Но бързането да приключим с тези задачи не дава възможност да го направим пълноценно и ефективно. Затова е важно, когато планираме календара си, той да е реалистичен, а не в областта на мечтите.
Обръщате внимание на хора, които не са важни за вас
Това е един от най-честите начини, по които губим своето ценно време. Но и енергия. Отдавайки времето си на хора, които изобщо не са ни важни, но го правим от добро възпитание, да не изглеждаме груби, това всъщност вреди на нас. И поставянето на лични граници с такива хора е едно от най-здравословните дела, които можем да направим за себе си.
Лесно се разсейвате
Съвременният начин на живот и технологиите ни дават много възможности за често разсейване. А това краде от времето ни, и то много. Ако искате да ограничите тази загуба, опитайте се да сте фокусирани върху най-важните задачи за деня. Сложете телефона по-надалеч от вас, ограничете екранното време и проверявайте имейли, само когато наистина трябва и имате време.
Проверявате имейли, за които нямате време
Сигурно на всеки му се случва да си проверява електронната поща, просто по инерция, макар да знае, че няма време да отговори на момента. А това означава, че губи двойно време, защото чете писмата по няколко пъти, преди да отговори. Или пък още по-неприятното е да прочетем имейл, да не успеем да отговорим и да забравим за него. Това може да ни доведе и до недоразумения и забавяния в работата. Затова, за да спестите време и разправии с колеги или партньори, просто не отваряйте пощата, когато наистина нямате време за нея.
Мултитаскинг, от който не остава време да свършите нищо до края
Това е друг типичен навик на съвременните хора – да правят много неща наведнъж и нищо както трябва. Работни задачи, примесени с четене на чатове, било то с приятели, колеги или родители на приятелчета на вашите деца, гледане на клипове или четене на статии, всичко това, ако се прави наведнъж, може да доведе до огромна дупка в режима за деня. Защото реално се правят няколко неща по едно и също време, но не се правят качествено и пълноценно. Опитайте се да контролирате този порив, докато правите нещо, да започнете да правите още три. С времето ще усетите, че ви става много по-лесно да се концентрирате и да свършвате навреме с всички задачи.
Не си правите списък за пазаруване
Една от класическите грешки, когато организираме деня си е да не направим списък за пазар. Такъв списък спестява много време, което можем да прекараме по по-приятен начин от този в хипермаркета или в онлайн магазина.
Губите вещи, защото сте разхвърляни
Поддържането на ред в дома или на работното място спестява много ценно време, когато се налага да търсим някой важен документ или предмет. Колкото по-хаотично е пространството, в което живеем или работим, толкова повече време ще губим.
Давате приоритет на грешните неща
Понякога губим най-много време, отделяйки внимание на маловажни аспекти от живота. Фокусираме се върху дейности или отношения, които не са много ценни за нас, просто защото не сме си направили списък с приоритети. Не е нужно да е писмен, важното е да го подредим в ума си и да сме наясно кои неща са важни за нас и кои не. И тези, които не са ни ценни, просто да не им отдаваме и без това ограниченото си време.
Прочети цялата публикация