София и Пловдив спорят за Панагюрското златно съкровище
Вчера общинският съвет в Пловдив прие единодушна декларация, с която призова най-ценното ни златно съкровище - Панагюрското - да бъде изложено за постоянно в археологическия музей в Пловдив, предаде БНТ.
Решението за това обаче трябва да вземе министърът на културата, тъй като то е намерено под земята и затова принадлежи на държавата. Страстите около темата се разгорещиха на фона на предстоящата изложба през есента в музея "Гети" в Лос Анджелис.
Дали ще бъде спор между музеите в София, Пловдив и Панагюрище или с наследниците на откривателите - въпросът при кого трябва да бъде Панагюрското златно съкровище се появява през годините. Стара история разкава, че след намирането му, археологическият музей в Пловдив и Археологическият музей при БАН едновременно получават съобщение за това, но от Пловдив пристигат по-рано. Ето защо то е записано в тяхната книга. Този факт се превръща в отправна точка за поредния спор.
"Договорът между археологическия музеи и НИМ е приключил. И дори в момента няма правно основание Панагюрското златно съкровище да бъде в София", каза Борислав Инчев, общински съветник.
"С декларацията единственото, което можем да направим, е да декларираме нашето несъгласие Панагюрското златно съкровище да бъде извън дома си, който е арехологическият музей в Пловдив, тъй като както колегата каза, то е заведено първо в инвентарната книга в Пловдив", коментира Яна Димитрова, общински съветник.
Пренсянето му в Националния исторически музей е свързано с идеята всеки чужденец, който пристигне у нас, да може да добие представа за страната ни, виждайки най-ценните ѝ съкровища на едно място. Един от най-големите проблеми, които би създало връщането на Панагюрското златно съкровище от НИМ в Пловдив е пътуването му извън пределите на България за международни изложби, тъй като документите за тях се подготвят от НИМ и Министерството на културата.
Днес Общинският съвет в Пловдив все пак заяви единодушно желанието си съкровището да се върне в Пловдив.
"Тази декларация няма да има юридическа стойност. Последната санкция има Министерството на културата. Ако те решат да бъде върнато съкровището, аз съм длъжна да се подчиня, но с голямо неудоволствие", каза доц. д-р Бони Петрунова, директор на НИМ.
Решението е в ръцете на министъра на културата, който вярва, че то трябва да бъде в Националния исторически музей.
"В страната трябва да има едно място, на което трябва да бъдат представяни нашите национални ценности. Това място си носи името - НИМ. Ако искате, преместете го в друг град! Аз съм ОК! Но трябва да има такова място. Не можем да излезем с идеята, че ще увеличим туристическия поток, като вземем всичко, което е в НИМ и го пръснем из страната кое където е отрито. Тогава туристите просто ще спрат да идват, защото няма да тръгнат да обикалят навсякъде", коментира министърът.
През есента съкровището ще отпътува за музея Гети в Калифорния. По предварителна информация гостуването му ще донесе на музея в Пловдив приходи над 100 хил. евро. Въпреки споровете съкровището остава в София, но е твърде вероятно тази история да има продължение. А музеят в Пловдив ще получи малко над 100 хил. евро след като съкровището бъде изложено в музея Гети.
Прочети цялата публикация