Fakti.bg | 23.06.2024 21:03:41 | 45

Германия се спаси с късен гол срещу Швейцария

Швейцария и Германия завършиха при резултат 1:1 във Франкфурт в директна битка за първото място в група "А". Дан Ндойе откри резултата в 29-ата минута. Фюлкруг изравни във втората минута на добавеното време.

Селекционерът на Бундестима Юлиан Нагелсман отново не бе направил никакви промени и за трети пореден мач на Евро 2024 заложи на идентичен стартов състав.

Мурат Яким направи две промени. Джердан Шакири, който вкара страхотен гол на Шотландия, остана на пейката заедно с Рубен Варгас. Вместо тях започнахат Брийл Емболо и Фабиан Ридер. На пейката остана и нападателят на Лудогорец Квадво Дуа.

Домакините очаквано започнаха по-активно, но темпото в първите минути не беше толкова високо. Още в началото Хавертц стреля с глава след центриране от корнер на Кроос, но право в ръцете на Зомер. В 12-ата минута домакините имаха известни претенции за дузпа след падане на Хавертц след единоборство с Шер, но нарушение не беше отсъдено.

Пет минути след това Андрих отбеляза след удар извън наказателното поле и лоша намеса на Хавертц. Попадението обаче бе отменено заради нарушение на Мусиала срещу Ебишер преди головия изстрел

При първата си опасна атака швейцарците изненадващо поведоха, след като Ндойе засече ниско центрирана Фройлер отдясно, пращайки топката под напречната греда за първия си гол за националния отбор. Първоначално останаха съмнения за засада на нападателя, но ВАР доказа, че такава няма и попадението бе валидирано.

Само две минути след тимът на Якин бе близо до второ попадение, и то отново чрез Ндойе, който преодоля Рюдигер и излезе срещу Нойер, но ударът му премина встрани. До почивката Германия не успя да върне попадението, въпреки че действията се развиваха пред наказателното поле на Швейцария.

Така Швейцария се оттегли на почивка като лидер във временното класиране в групата.

В 50-ата минута Виртц изведе добре Мусиала, който стреля от границата на наказателното поле, но в обсега на Зомер, който изби бе особен проблем. Последваха неточни изстрели на Кроос и Раум.

В 65-ата минута Якин направи тройна смяна, като в игра се появиха Дуа, Варгас и Амдуни. Байер пък замени Андрих в състава на Нагелсман, който вкара втори нападател.

В 70-ата минута Кимих получи подаване от Виртц във вратарското поле и стреля от пет метра, но Аканджи се намеси блестящо и блокира. След това Байер опита добавка, но Видмер му попречи. Бранителят на Швейцария задържа леко нападателя, който падна. Домакините поискаха дузпа и ситуацията премина проверката на ВАР, но нарушение не бе отсъдено.

В 81-вата минута Кроос изпълни фаул от малък ъгъл. Топката бе насочена под напречната греда, но Зомер боксира.

Не само, че Германия не стигаше до изравнително попадение, а Швейцария вкара втори гол във вратата на Нойер, но той беше отменен заради засада.

Минута след това Хавертц засече с глава след поредното центриране от корнер, но топката "кацна" върху гредата.

В 88-ата минута Джака стреля много добре от границата на наказателното поле, но Нойер се намеси чудесно и изби.

Германия все пак успя да се добере до равенството и първото място в групата, след като в добавеното време Фюлкруг засече глава центриран на Раум отляво.