Fakti.bg | 24.06.2024 11:38:55 | 29

Това е може би най-непопулярната професия в Украйна

"Добър ден, ние сме от ТЦК!" Олександър Крайчук и колегите му имат вероятно най-непопулярната професия в цяла Украйна. Работят в службата за мобилизация, известна като ТЦК (съкратено от Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки). Патрулират по улиците на Харков, разговарят с мъже на военна възраст и раздават призовки. "Разбира се, че всички се страхуват. Но някой трябва да го прави. Ако не ние, то кой?", казва мъжът, цитиран от германската обществена телевизия АРД.

Хората се страхуват

Крайчук е на 27 - ветеран, който е бил тежко ранен във войната. Останалите му колеги имат подобна съдба. Днес вече не могат да се сражават на фронта, но през последните две години са рискували живота и здравето си, за да защитят родината си.

Максим Бурщински - бивш полицай - се опитва да прояви разбиране към многото украински мъже, които не искат да се бият: "Те вероятно се притесняват, че ще бъдат изпратени на война веднага щом получат призовка. Ето защо се страхуват. 50 процента от призованите питат преди всичко дали ще има обучение, за да научат поне нещо минимално, което ще им помогне да оцелеят по време на битка.

Най-голям страх вероятно предизвикват видеата в социалните мрежи, които показват как мъже в униформи задържат цивилни от улицата и ги натикват в коли. Или жени, които се опитват да предпазят синовете или съпрузите си от мобилизация. В един от видеоклиповете се вижда по-възрастна жена с шарена забрадка. Тя отчаяно удря с пръчка по автомобила на служителите на ТЦК.

"Разбирам хората, никой не иска да умира"

Гневът към хората от ТЦК е голям. Дори решението на президента Володимир Зеленски да назначи на работа в службата за мобилизацията ранени ветерани не променя това. "Разбирам хората, никой не иска да умира", казва Крайчук. Но не в това е въпросът - не става дума за смъртна присъда. "Всички, които са изпратени в тренировъчните лагери, са подготвени, те получават обучение, за да могат да се защитят", уточнява той.

Думите на Крайчук обаче не стигат до хората по улиците на Харков. Защото когато той и колегите му излязат навън, улиците изведнъж се опразват. В чат групи в социалните мрежи мъже се предупреждават един друг за патрулите на ТЦК. Така че когато те работят, по парковете се движат почти само жени, които бутат детски колички, а на пейките седят пенсионери. И много от тях са разгневени - като Евгений, който тъкмо е бил контролиран от служителите на ТЦК. "Първо, виждат, че съм на 64, и второ, нямат обяснение за това, че патрулират тук и създават напрежение."

И Светлана критикува службата за мобилизация. "Има хора, които се записват доброволно в армията. Но те биват размотавани и пращани от служба на служба", казва жената. Поне такъв бил случаят с брат ѝ. Той се записал като доброволец, но три месеца се занимавал с различни служби, преди да постъпи на обучение, казва Светлана.

По данни на Министерството на отбраната около два милиона украинци са подновили данните си, откакто е влязъл в сила новият закон за мобилизацията. Въпреки това призоваването в армията продължава да е обект на критики. Твърди се, че системата е неефективна и непрозрачна.

Автор: Ребека Барт (ARD)

Прочети цялата публикация