Британските лейбъристи се стремят към по-тесни връзки с ЕС, без да отварят отново раните от Брекзит
В продължение на десетилетие напускането на Европейския съюз беше въпросът, който доминираше британската политика.
В наши дни той почти не се повдига. И това очевидно е начинът, който се харесва на лидера на Лейбъристката партия Киър Стармър.
Той работи усърдно, за да спечели отново подкрепата на избирателите от работническата класа, милиони от които бяха привлечени преди пет години от обещанието на консерватора Борис Джонсън "да осъществи Брекзит", когато лейбъристите водеха кампания за запазване на възможност за оставане в ЕС.
Наградата за Стармър са социологическите проучвания, които сега му предричат, че ще влезе на "Даунинг стрийт" 10 като министър-председател в края на тази седмица, вероятно с историческо мнозинство. Ако все пак обаче стигне дотам, той няма да може да държи Брекзит извън новините дълго време.
Неговият мандат ще бъде да стимулира икономическия растеж. Според бизнеса това ще изисква премахване на някои от бариерите, които излизането на Великобритания от ЕС е поставило на пътя на тяхната търговия. И това, на свой ред, вероятно ще означава подновяване на предизвикващите спорове преговори с Брюксел.
Великобритания окончателно напусна ЕС през януари 2020 г. при управлението на Джонсън.
В решимостта си да затворят страницата на Брекзит, лейбъристите изключват възможността за повторно присъединяване към единния пазар или митническия съюз на ЕС. Но те казват, че все още е възможно да се премахнат търговските бариери с 27-те държави, за да се помогне на компаниите, особено на по-малките, които се борят с по-високите разходи и бумащината.
Лейбъристите не искат да "отварят отново раните от миналото". заяви Джонатан Рейнолдс, депутат лейбърист, който е сред възможните имена да стане министър на бизнеса в кабинета на Стармър.
"Ясно е, че трябва да постигнем по-добра сделка и има реални подобрения, които бихме могли да постигнем", заяви той по време на събитие в четвъртък, организирано от Британските търговски камари (БТК), бизнес лобистка група, която заяви, че партиите трябва да спрат да "да бъдат много предпазливи" по отношение на връзките с ЕС.
Проучване на счетоводната фирма Menzies показа, че 1 от 3 британски предприятия искат да се възобнови споразумението за Брекзит, постигнато при Джонсън, а всеки пети иска новото правителство да се присъедини отново към единния пазар, като 20 % от тях посочват пречките в резултат на Брекзит като фактор, ограничаващ международната експанзия.
ПАРТНЬОР СЪМИШЛЕНИК
Един от ангажиментите на лейбъристите е да търсят ветеринарно споразумение с ЕС, което би намалило граничните проверки на животински продукти, което е пречка за британските фермери и вносители. Те също така искат взаимно признаване на някои професионални квалификации и по-лесен достъп за артисти по време на турнета.
Лейбъристите представят това като сравнително прости придобивки, които могат да бъдат постигнати, без повторно отваряне на споразумението за Брекзит, постигнато при Джонсън.
Но дори такива малки стъпки ще изискват труден избор, каза източник от ЕС, който говори при условие на анонимност, за да обсъди хипотетични бъдещи преговори.
Едно ветеринарно споразумение ще изисква от Великобритания да се подчини на решаване на спорове чрез Съда на Европейския съюз (СЕС), заяви източникът от ЕС. Това е анатема за участниците в кампанията за Брекзит, които смятат, че това е нарушение на британския суверенитет.
"Работата с партньор съмишленик, приятел и съюзник е това, което всички искат", каза източникът от ЕС. "Но идеята да имаме същите предимства, които получавате като член на клуба, прави нещата малко по-сложни."
Ананд Менон, професор по политика и директор по въпросите за Великобритания в мозъчния тръст "Промяна на Европа" (Changing Europe), заяви, че лейбъристите може би не са преценили правилно колко ентусиазиран ще бъде ЕС по отношение на предоговарянето след години на сблъсъци с британските правителства.
Блокът вече има много много неща за вършене, каза той. И докато Великобритания може да иска да подобри техническите въпроси в области като храните, Брюксел би искал да говори за мобилност - да улесни хората да живеят и работят във Великобритания, особено младите хора.
"Мисля, че ще имаме масивна промяна в стила и малко опити за подобряване по същество", каза Менон.
Консерваторите твърдят, че политиките на лейбъристите ще "отменят Брекзит", включително като направят Великобритания отново обект на решения от Съда на Европейския съюз.
Министър-председателят Риши Сунак в дебат обвини лейбъристите, че планират да приемат връщане на свободното движение на хора в рамките на плановете си за постигане на по-добра сделка с ЕС за Брекзит.
Стармър заяви, че ще отхвърли всяка сделка с ЕС, която увеличава имиграцията.
Лейбъристът Рейнолдс заяви, че иска да подобри ситуацията в търговията, като същевременно предложи ползи на блока: "Това не е непременно лесно, но има преговори, има процес, който според мен може да донесе тези неща".
Превод от английски: Пламен Йотински БТА
Прочети цялата публикация



Доналд Тръмп и Владимир Путин в Будапеща? Това може да се окаже студен душ за Володимир Зеленски
На прицел ли е Венецуела след знака с Нобеловата награда?
Внук на последния руски император: Воювах в Донбас, за да спечеля правото да бъде руснак
Брад Пит иска личните имейли на Анджелина Джоли да бъдат показани в съда
Тръмп иска да задуши финансово военната машина на Москва! Колко силно ще ударят петролните санкции върху Русия?
Опит за преврат и интервю със стратегически поглед
Разследват принц Андрю, търсил лични данни за своя жертва с помощта на полицията
Това е неудобно и за ЕС, и за НАТО! Напрежение сред съюзниците на Украйна заради планираната среща между Путин и Тръмп
Откраднатото жито на Украйна
Израел уби още 65 палестинци в навечерието на преговорите с Хамас в Етипет, пускат Грета Тунберг
Млад шофьор помете с „Мерцедес“-а си жена в Казанлък
Опитът на "Тавекс" с HR инструменти: Как се подрежда растяща компания
Новият кмет на Ню Йорк: Ще сложа край на културата на корупцията, от която се възползват милиардери като Тръмп
Задава се ново затопляне
Земетресение в Северна Гърция е усетено в България
Какви предложения за спорт и казино ще намерите в 8888 БГ?
Владимир Владимиров: ЕК може да поиска от България да спре подаването на газ за Сърбия, не е изключено ново югоембарго
Силно земетресение удари Гърция днес! Усетено е и у нас!