Fakti.bg | 04.07.2024 18:10:15 | 25

Човекът унищожил най-големите бозайници през последните 50 хиляди години

Учени от Центъра за екологична динамика в новата биосфера (ECONOVO) на Датската национална изследователска фондация към университета в Орхус стигнаха до заключението, че изчезването на големи бозайници през последните 50 хиляди години се дължи главно на човешката дейност, пише списание Cambridge Prisms: Extinction.

Научната работа изследва причините за изчезването на мегафауната, която включва животни с тегло най-малко 45 килограма. Само през последните 50 000 години най-малко 161 вида бозайници са изчезнали, включително сухоземни тревопасни животни с тегло над един тон, които са класифицирани като мегатревопасни. От 57 вида мегатревопасни, съществували през този период, днес са останали само 11.

Резките климатични промени, като междуледникови периоди и ледникови периоди между 130 и 11 хиляди години, са засегнали животинските популации, но не са причинили масово изчезване на мегафауната. Авторите отбелязват, че предишните студове не са довели до селективни загуби на големи животни, което показва малко влияние на климата в сравнение с човешката дейност.

Археологическите доказателства показват, че ранните хора са били ефективни ловци на големи животни като мамути и мастодонти. Тези животни са особено уязвими поради дългия си период на бременност, малък брой потомство и дълго време за достигане на полова зрялост. Анализът показва, че човешкият лов е довел до значителни загуби на мегафауна на всеки континент с изключение на Антарктика и във всички видове екосистеми, от тропическите гори до полярните региони.

Изследователите подчертават значението на опазването и възстановяването на екосистемите с повторното въвеждане на големи бозайници. Това може да помогне за възстановяване на екологичния баланс и подкрепа на биоразнообразието, което зависи от наличието на мегафауна.

Прочети цялата публикация